Upisi šk. god. 2016./2017.

VAŽNO - Ostvarivanje dodatnih prava za upis

Podsjećamo da je 27.6.  krajnji rok za dostavu dokumenata kojima se ostvaruju dodatna prava za upis. Učenici koji imaju prava na dodatne bodove moraju razrednicima donijeti potvrde kojima dokazuju to pravo ukoliko ga žele iskoristiti....

Pravo na dodatni bod imaju učenici koji žive u otežanim uvjetima uzrokovanim ekonomskim, socijalnim te odgojnim čimbenicima, a koji su mogli utjecati na njegov školski uspjeh u osnovnoj školi. Dodatni bod dodaje se broju bodova koji je utvrđen tijekom postupka vrednovanja. Otežanim uvjetima obrazovanja koji su mogli utjecati na školski uspjeh učenika smatra se ako učenik:

• živi uz jednoga i/ili oba roditelja s dugotrajnom teškom bolesti;
  • živi uz oba roditelja koji se prema zakonu koji regulira poticanje zapošljavanja smatraju dugotrajno nezaposlenim osobama;
  • živi uz samohranoga roditelja (roditelj koji nije u braku i ne živi u izvanbračnoj zajednici, a sam se skrbi o svome djetetu i uzdržava ga) koji je korisnik socijalne skrbi sukladno zakonu koji uređuje socijalnu skrb i posjeduje rješenje ili drugi upravni akt centra za socijalnu skrb ili nadležnoga tijela u jedinici lokalne ili područne (regionalne) jedinice i Grada Zagreba o pravu samohranoga roditelja kao korisnika socijalne skrbi;
  • mu je jedan roditelj preminuo;
  • je dijete bez roditelja ili odgovarajuće roditeljske skrbi prema zakonu koji uređuje socijalnu skrb.

Da biste ostvarili pravo na dodatni bod, razredniku je potrebno predati neki od sljedećih dokumenata:

• liječničku potvrdu o dugotrajnoj težoj bolesti jednoga i/ili oba roditelja;
  • potvrdu nadležnoga područnoga ureda Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje o dugotrajnoj nezaposlenosti oba roditelja;
  • potvrdu o korištenju socijalne pomoći; rješenje ili drugi upravni akt centra za socijalnu skrb ili nadležnoga tijela u jedinici lokalne ili područne (regionalne) jedinice i Grada Zagreba o pravu samohranoga roditelja u statusu socijalne skrbi izdanih od ovlaštenih službi u zdravstvu, socijalnoj skrbi i za zapošljavanje;
  • ispravu iz matice umrlih ili smrtni list koje je izdalo nadležno tijelo u jedinici lokalne ili područne (regionalne) jedinice ili Grada Zagreba;
  • potvrdu nadležnoga centra za socijalnu skrb da je kandidat dijete bez roditelja ili odgovarajuće socijalne skrbi.

Učenicima sa zdravstvenim teškoćama također se dodaje jedan bod  na broj bodova utvrđen tijekom postupka vrednovanja za programe obrazovanja za koje posjeduje stručno mišljenje Službe za profesionalno usmjeravanje Hrvatkog zavoda za zapošljavanje, a koje predaju razredniku.

objavio: Martina Bajzec   datum: 20. 6. 2017.