Dr. sc. Bojani Schubert odgovorili smo na pitanje: Kajkaš KAJ?

Odgovor učenika na ovo pitanje bio je DA i zapravo su rekli dvije stvari: da, govorim riječ kaj i da, govorim kajkavski. Naša škola partner je udruzi Kajkavaina u projektu koji se upravo tako zove: Kajkaš KAJ?, a u sklopu njega ugostili smo 11. travnja 2024. lingvisticu dr. sc. Bojanu Schubert.

Poštujući načelo zavičajnosti u nastavi Hrvatskog jezika, učenike s kajkavskog govornog područja trebalo bi detaljnije upoznati sa slavnom prošlošću kajkavskog književnog jezika. Do sredine 19. stoljeća bio je to razvijeni književni jezik kojim su se pisale stručne knjige iz prava, gospodarstva, medicine, veterine, jezikoslovlja, matematike, teologije, ali dakako i književnosti kako originalne tako i prijevodne (i to svih književnih rodova). Danas se ljudi tog svog kajkavskog dijalekta srame i sve manje ga govore upravo zbog toga što u nacionalnom obrazovnom kurikulu nema spomena o tom zlatnom dobu kajkavskoga književnog jezika kada su učeni ljudi u želji da poduče narod pisali knjige na tom jeziku.

Tko je kajkavac?

S nekima od tih važnih djela učenike je na njima prihvatljiv način upoznala dr. Schubert koristeći se tom prilikom slikovnicom Priča o jednom KAJU koju je objavila u suradnji s ilustratorom Grgom Petrovim.

Voditelj projekta Kajkaš KAJ Andrija Jurki i dr. sc. Bojana Schubert

Učenici su sa zanimanjem slušali izlaganje dr. Bojane, rado se okušali u čitanju starih tekstova, rješavali dvjesto godina stare pitalice i na kraju zaključili da im je bilo zanimljivo čuti o povijesti svog materinjeg jezika.

Gdje se sve govorilo kajkavski?

objavio: Ines Krušelj-Vidas   datum: 18. 4. 2024.