Dani medijske pismenosti 2023.

U suradnji s učiteljicama Hrvatskog jezika, školska knjižničarka u tjednu od 24. do 28. travnja provodi niz edukativnih predavanja i radionica. Utjecaj medija i društvenih mreža na mentalno zdravlje djece i mladih okvirna je tema za učenike 5. i 6. razreda, a problem dezinformacija i važnosti kritičkog promišljanja tema za učenike 7. i 8. razreda.

Promišljanje o medijima kojima smo svakodnevno okruženi i uzimamo ih "zdravo za gotovo" korisno je i poželjno, osobito u godinama kad se nađu učenici tek formiraju kao korisnici medija.

Tijekom razgovora na satovima s knjižničarkom navode da nisu samostalno razmišljali o temama koje im je knjižničarka ponudila, ali da ih to zanima. Aktivno sudjelovanje na satu takve izjave i potvrđuje.

Učenici petih razreda razmišljali su o utjecaju influencera na naš život i zdravlje.

Učenici šestih razreda procjenjivali su koliko su "televizirani".

Kako bi mogli kritički promišljati o TV programima i kao medijski pismene i odgovorne osobe birati što gledaju, učenici sedmih razreda upoznali su redakciju sportskog programa Nove TV "s druge strane", točnije kako uopće nastaje taj program i tko je za njega odgovoran.

Uključujući se u aktualnu temu uloge umjetne inteligencije u našem životu, učenici osmih razreda provjerili su točnost nekih informacija koje nam umjetna inteligencija nudi.

Aktivnosti su najavljene i na portalu medijskapismenost.hr.

objavio: Ines Krušelj-Vidas   datum: 25. 4. 2023.