ŠKOLA NEKAD

“Gdje bijaše nekoć zapuštena krčevina, danas se diže lijepa zgrada poput “Ville” koja uz školu imade stan za učitelja, te ostale nuzgredne prostorije, kao i vrt za kućnu porabu.“

(Iz školske Spomenice)

Škola u Svetom Mateju sagrađena je i otvorena 19. rujna 1904.g.

Prva nastavnica bila je Beatrica de Luca.

Godine 1904./5. u školu je upisano 62 dječaka i 21 djevojčica.

Učitelj Juraj Babić i njegovi bosonogi učenici

POČETAK ŠKOLSKE GODINE 2016./17

POZDRAV JESENI I DAN ZAHVALNOSTI ZA KRUH I PLODOVE JESENI

U petak, 10. listopada 2014. učenici iz PŠ Dubovec išli su u Područnu školu Sveti Matej. Vozile su nas Matijina i Mihaelova mama.

Kada smo stigli u Područnu školu Sveti Matej najprije smo se upoznali s učenicima, a poslije smo išli u razgledavanje Područne škole Sveti Matej. Tada smo se pripremili za pečenje kruha i peciva.

Marinela Lukec, 4.razred

Klikni na "opširnije" i pogledaj slike.

Rasporedili smo se u četiri grupe. Ja sam bila u grupi s učiteljicom Helenom. Radili smo slance od sira i šunke. Pomagao nam je i vjeroučitelj Robert. Kada smo završili s pravljenjem slanaca otišli smo van na razgibavanje. Trčali smo pet krugova oko igrališta. Nakon toga je došao velečasni. Išli smo u razgledavanje crkve Sv. Mateja apostola. Usput smo otišli na igralište kraj Vatrogasnog doma. Povratkom u školu imali smo blagoslov kruha i peciva, a poslije malu priredbu. Mi iz Dubovca smo također nešto pripremili, neke recitacije. Mateja je bila prva. Ona je izvela recitaciju "Pek". Matija je izvodio monolog s Kruškicom Nestaškicom. Poslije njega sam ja bila na redu. Bila sam jako uzbuđena. Recitirala sam pjesmu "Kruh". Nakon toga smo se mogli poslužiti blagoslovljenom hranom. Mogli smo si uzeti i pudinge od čokolade. Poslije smo imali tjelesni. Podijelili smo se u četiri grupe. Moja grupa uvijek je bila treća. Preskakivali smo uže, a na kraju s učenicima iz Svetog Mateja povlačili uže.

Po nas je došla Mihaelova mama. Meni je bilo najljepše kad smo povlačili uže i skakali skok u vis.

Marinela Lukec, 4.razred

objavio: Bernarda Razum   datum: 14. 10. 2014.