Književnica Nena Lončar u našoj školi

U četvrtak 16.5.2024. održan je književni susret s Nenom Lončar koji je bio planiran kako bismo 22. travnja obilježili Noć (i dan) knjige, ali je zbog spriječenosti književnice bio odgođen. Učenici su dobili još malo dodatnog vremena za upoznavanje s njezinim djelima.

Neka djela Nene Lončar nalaze se na popisu preporučenih djela za lektirno čitanje, ali kako se taj popis sporije mijenja nego što gospođa Nena piše, ima ih i više od navedenih. Upravo zbog toga su učiteljice i učitelj upoznali naše đake s njezinim djelima tijekom razrednih čitanja naglas, a u petim razredima đaci su njezina djela odabirali za izbornu lektiru koju su prezentirali ostalima.

Književnicu su uživo upoznali učenici trećih, četvrtih i petih razreda. Gospođa Nena nije oduvijek znala da će biti književnica, ali je još u školskim danima pisala svoj tajni dnevnik i tako brusila svoje spisateljske sposobnosti, no kad je počela – već za prva dva djela dobila je nagrade. No, i više od nagrada bilo je važno da su knjige dobro prihvaćene od čitatelja i tražene u knjižnicama. Isto se ponovilo i u našoj školi – čim smo u knjižnici nabavili djela Nene Lončar, posuđivala su se i čitala.

Zbog svega navedenog nije čudno da su Književni detektivi, to jest učenici koji su sudjelovali u kvizu pogađanja i spajanja ulomaka iz književnih djela s naslovima pogodili sve - tako da nije bilo druge nego da svi sudionici dobiju nagrade. Veselje koje su učenici iskazali zbog darovanih knjiga dokazuje da su knjige i nadalje traženi i radosno primani poklon – pa je i poruka ovog književnog susreta: poklanjajte si međusobno knjige (neka među njima budu i naslovi Nene Lončar, svidjet će vam se!).

objavio: Ines Krušelj-Vidas   datum: 21. 5. 2024.