Čitanje kao rekreativna aktivnost u sklopu projekta Tulum s(l)ova

Svi učenici osmih razreda OŠ Matije Gupca Gornja Stubica sa svojim su razrednicima i učiteljima 22. ožujka 2023.održali aktivnost čitanja izvan škole koja je propisana projektna aktivnost Tuluma s(l)ova. Odabrali su prostor za odmor i relaksaciju u dolini potoka Burnjaka kojeg su uredili gornjostubički lovci. Svojom su aktivnošću željeli ukazati da i čitanje može biti zabavna rekreativna aktivnost, što se ovom objavom osobito želi promovirati.

U prirodi se može baviti sportskim aktivnostima, na uređenim prostorima kao što je ovaj kojeg su đaci posjetili može se pripremiti hrana, može se istraživati biljni i životinjski svijet. No, ovaj puta dokazano je da i čitanje na otvorenom i u grupi može biti zabavno.

Školska knjižničarka Ines pripremila je zagonetke i poslovice kojima su učenici trenirali svoje „sive stanice“, a aktivnost je vodila učiteljica Gordana. Zagonetke su đake natjerale da o uobičajenim stvarima i pojavama misle na malo drugačiji način – izvan okvira, reklo bi se suvremenim rječnikom, a poslovice su univerzalna ljudska mudrost. Tu su tvrdnju učenici dokazali sparujući hrvatske poslovice s onima istog ili sličnog značenja koje su eskimskog, engleskog, portugalskog, turskog, ruskog, egipatskog i arapskog podrijetla.

Čitali su svi, slušali su svi i ovo je bila još jedna uspješna aktivnost u okviru projekta Tulum s(l)ova kojeg naša škola provodi u suradnji s Hrvatskom udrugom školskih knjižničara i Hrvatske mreže školskih knjižničara za koju se nadamo se da će kao primjer poslužiti i drugima.

objavio: Ines Krušelj-Vidas   datum: 31. 3. 2023.