Prvi online susret u projektu Čitanje ne poznaje granice

Sudjelujući u projektu Čitanje ne poznaje granice/Branje ne pozna meja, učenici 2.a razreda OŠ Matije Gupca Gornja Stubica pripremali su se i napokon 27.1.2023. online susreli s učenicima 3. razreda OŠ Križevci pri Ljutomeru iz Slovenije.

Dio priprema za ovaj susret odradile su koordinatorice Katja i Ines (priprema, dogovori oko partnerskih razreda i suradnje s razrednim učiteljicama Matejom i Ivankom, odabir naslova za čitanje, plan susreta online), a u gornjostubičkoj školi učenici su se susreli i sa slovenskim jezikom.

Knjižničarka Ines pripremila je slikovnicu Lile Prap Moj očka (koja je u školsku knjižnicu došla kao lanjski poklon partnera iz škole u Križevcima).  Slikovnicu su naglas pročitali i preveli kako bi se upoznali s jezikom kojeg starije generacije malo bolje poznaju, ali to je samo zato jer su mu češće bile izložene. Slikovnica je bila pravi hit i učenici su se zagrijali te veselo iščekivali razgovor sa slovenskim partnerima.

U online susretu koji je protekao u izuzetno ugodnoj atmosferi učenici su se jedni drugima predstavili i pritom uočili da postoje neka imena koja su jednako popularna kako u Hrvatskoj tako i u Sloveniji, a neka su bila malo neobična. Zamolili smo učenike iz slovenske škole da nam kažu nazive životinja čije se ilustracije nalaze u knjizi Moj očka (i opet smo uvidjeli sličnosti, a naučili i neke nove riječi), usporedili smo brojenje od 1 do 30 na hrvatskom i slovenskom i na samom kraju predstavili jedni drugima naslove književnih djela koja ćemo čitati do sljedećeg susreta.

U slovenskoj školi čitat će se knjiga Kašmira Huseinovića Neobična knjižničarka, a u hrvatskoj Maca papučarica i druge priče Ele Peroci. Dogovoreno je da će se za drugi susret krajem veljače učenici pozabaviti ilustracijama knjižničarke i mace te za uvod pripremiti jednu pjesmicu  - započet ćemo raspjevano.

objavio: Ines Krušelj-Vidas   datum: 30. 1. 2023.