Projekt poticanja čitanja - Svi činite kao ja: čitanje i vježba zabavlja

Čitanje može biti itekako zanimljiva i opuštajuća aktivnost. Imamo recept za uspjeh: najprije zaželjeti zanimljivu knjigu, zatim probuditi tijelo aktivnošću, nakon toga uključiti moždane stanice vježbicama po principu Brain Gyma i zavaliti se s odabranom knjigom u mekanu stolicu - čitanje može početi. Baš su se ovim receptom poslužili učenici 4.a i 4.b razreda u kratkom projektu koji traje od 8 do 17. travnja 2019.

"Kako to da imate svako jutro prvi sat tjelesni?" pitaju đaci učenike 4.a. "Nemamo tjelesni nego se zagrijavamo za čitanje", odgovaraju i upute se prema dvorani jer pada dosadna jutarnja kiša.

Zbunjeni pogledi roditelja polaznika Predškole prate učenike kako izlaze u hladno i mokro jutro na školsko dvorište. Zabrinuto pitaju: "Nije li prehladno?" "Naravno da nije, a osim toga zagrijat ćemo se trčanjem," odgovaraju učenici 4.b razreda. Svježi zrak budi tijelo i za desetak minuta kreću u učionicu medijateke gdje nakon vježbice započinje avantura čitanja.

Učenici obaju četvrtih razreda uživaju u knjiškim pustolovinama. Naslove je izabrala knjižničarka iz knjižnog fonda školske knjižnice rokovođena anketom u koju su učenici upisivali kakve bi knjige željeli čitati - birali su temu, formu, dužinu, likove, a sve prema svojim interesima i sklonostima.

"Sviđa li ti se knjiga koju čitaš?" pita knjižničarka radoznalo provjeravajući koliko je pogodila želju učenika prema ponekad i šturim podacima. "Zanimljiva je i pročitat ću je do kraja," najčešći su odgovori, ali ima toga još - možete poslušati na poveznici ispod slika kojima dokumentiramo cijelo događanje.

objavio: Ines Krušelj-Vidas   datum: 12. 4. 2019.