ŠKOLA NEKAD

“Gdje bijaše nekoć zapuštena krčevina, danas se diže lijepa zgrada poput “Ville” koja uz školu imade stan za učitelja, te ostale nuzgredne prostorije, kao i vrt za kućnu porabu.“

(Iz školske Spomenice)

Škola u Svetom Mateju sagrađena je i otvorena 19. rujna 1904.g.

Prva nastavnica bila je Beatrica de Luca.

Godine 1904./5. u školu je upisano 62 dječaka i 21 djevojčica.

Učitelj Juraj Babić i njegovi bosonogi učenici

POČETAK ŠKOLSKE GODINE 2016./17

POZDRAV JESENI - DAN KRUHA I ZAHVALNOSTI ZA PLODOVE ZEMLJE

Već od jutra, vesela srca i uz pjesmu učenici su zasukali rukave, stavili pregače i prionuli se poslu.

U Područnoj školi Sveti Matej ove jeseni na Danu kruha i zahvalnosti za plodove zemlje gostovali su učenici iz PŠ Hum Stubički te maleni predškolci s odgojiteljicom predškole Ines Markus.

Kako su učenici zaista imali odgovorne zadatke i pune ruke posla, u radu su im pomogle učiteljice iz PŠ Hum Stubički, Draženka Kušan i Željka Franjković, zatim pedagoginja Martina Bajzec, vjeroučitelj Robert Kučak, učiteljica engleskog jezika Tamara Grozaj, naša kuharica Zdenka Dijanić te učiteljica Bernarda Razum.

Želite li vidjeti kako je sve to izgledalo, kliknite na sljedeću poveznicu i  pogledajte "Foto-galeriju".

Želite li saznati sve zgode i nezgode danjašnjeg dana, kliknite na "opširnije"

Za vrijeme dok su se peciva i kolači rumenili i bujali u pećnicama, učenici PŠ Sveti Matej upoznali su svoje školske vršnjake iz PŠ Hum Stubički sa značajnim građevinama u svojem mjestu. Pješačili su do mjesne crkve Sv. Mateja apostola te saznali kako je mjesto dobilo ime.

Nakon razgledavanja crkve vratili su se u školu. Tada su učenici PŠ Sveti Matej kratkom priredbom uveličali proslavu Dana kruha i zahvalnosti za plodove zemlje. Na kraju priredbe, svećenik Ivan Jakopović blagoslovio je pripemljena peciva, kolače i peciva, a prije blagovanja, učenici su uz glazbenu pratnju vjeroučitelja Roberta Kučaka otpjevali prigodnu pjesmu.

Kada je pjesma završila, učenici su otrčali do stolova i samo se čulo: Mljaaaaac! Fino je!

objavio: Bernarda Razum   datum: 16. 10. 2015.