ŠKOLA NEKAD

“Gdje bijaše nekoć zapuštena krčevina, danas se diže lijepa zgrada poput “Ville” koja uz školu imade stan za učitelja, te ostale nuzgredne prostorije, kao i vrt za kućnu porabu.“

(Iz školske Spomenice)

Škola u Svetom Mateju sagrađena je i otvorena 19. rujna 1904.g.

Prva nastavnica bila je Beatrica de Luca.

Godine 1904./5. u školu je upisano 62 dječaka i 21 djevojčica.

Učitelj Juraj Babić i njegovi bosonogi učenici

POČETAK ŠKOLSKE GODINE 2016./17

POZDRAV PROLJEĆU U DUBOVCU

Pravi proljetni dan!

Sunčan, vedar i radostan. I sunce je danas navijalo za nas.

Kao i svake godine, tako i ove već tradicionalno se održava Terenska nastava Pozdrav proljeću. Ove godine učenici PŠ Dubovec i PŠ Sveti Matej zajedno su obilježili terenske nastave Pozdrav jeseni i Pozdrav proljeću tako da su učenici iz PŠ Dubovec u jesen gostovali u PŠ Sveti Matej i upoznali mjesto Sveti Matej, a danas su učenici PŠ Sveti Matej bili  gosti učenika iz Dubovca.

Radost i veselje sa lica nisu mogli sakriti. Bilo je više razloga za veselje ovog prekrasnog proljetnog dana. Radovali su se ponovnom susretu i druženju, likovnim radionicama, a pojedini učenici od jutra su s velikim uzbuđenjem vikali :"Učiteljice, učiteljice, danas će biti pomrčina Sunca."

Kliknite  na "opširnije".

Zahvaljujući roditeljima, učenici PŠ Sveti Matej vrlo brzo su stigli do PŠ Dubovec. Dočekali su ih učenici, učiteljica Mateja, vjeroučitelj Robert i kuharica te pripremljeni stolovi za likovne radionice. Nakon pozdrava, učiteljice su sve učenike podijelile u 5 skupina i započeli su s radom. Prvo su učenici od ispuhanog jajeta izradili cvijet - tulipan, a zatim su uzeli jaje i tehnikom pisanja s  voskom te kuhanja i namakanja u  boji lukovine napravili svoju pisanicu. Dok su se jaja kuhala i stajala u lukovini, domaćini su nas odveli do mjesnog izvora pitke vode. Izvor je uređen poput prirodnog parka. Uokolo sve se bjelilo od prvih vjesnika proljeća, visibaba i drijemovca. Bilo je prekrasno.

Pomrčina Sunca! Uživali smo i u toj prekrasnoj pojavi.

Zahvaljujući učiteljicama i vjeroučitelju, imali smo  "posebne naočale" pomoću kojih smo svi mogli promatrati djelomičnu pomrčinu  Sunca.

Zahvaljujemo se roditeljima učenika domaćina na ukusnim slatkim i slanim slasticama kojima su počastili učenike i učitelje PŠ Sveti Matej i još jednom, velika hvala roditeljima učenika PŠ Sveti Matej na suradnji u organizaciji prijevoza učenika.

smiley smiley smiley

Sve FOTOGRAFIJE  preuzmite iz priloga.

objavio: Bernarda Razum   datum: 20. 3. 2015.