Vratio se naš Sporture tim iz Nizozemske

Još jedan nezaboravan tjedan za učenice OŠ Matije Gupca Gornja Stubica upravo je završio. U subotu, 5. travnja vratile su se iz Nizozemske učenice sedmih razreda Lucija i Mihaela koje su sa svojim učiteljicama Natalijom Ciglenečki i Ines Krušelj-Vidas te ravnateljicom škole Sanjom Knezić bile na četvrtom susretu timova Comenius Sporture projekta u mjestu Wierigewerf. Program Sporture financiran je iz fondova Europske unije preko Agencije za mobilnost i programe EU.

Sukladno ciljevima projekta domaćini su pripremili kvalitetan program za sve goste tako da su učenici imali prilike uživo igrati tradicionalne nizozemske igre koje su puno različitije od naših i neka se igraju na ploči, a igrala se i strateška igra koju su igrali u šumi, zanimljivo je bilo vježbati kickboxing i penjati se na umjetnoj stijeni u školskoj dvorani  te, naravno, voziti se biciklom. Posebno je bilo zanimljivo biciklirati do velike 30 km dugačke brane koja spaja dva dijela nizozemskog kopna, Sjevernu Holandiju s Frizijom, a koja je zatvorila Ijsselmeer i pretvorila ga u veliko jezero. Gornjostubički đaci i učiteljice uživo su vidjeli polja tulipana, ogromne staklenike, poldere ispresijecane kanalima, vjetrenjače (stare i moderne), pješčane dine, tradicionalnu arhitekturu u manjim mjestima i Amsterdam, grad koji se smatra Venecijom Sjeverne Europe.

Prije susreta domaćini su naglašavali da je njihovo mjesto u poljoprivrednom kraju, ali nas nisu pripremili da ćemo boraviti u tako opremljenoj školi. Naime, Opća srednja škola RSG Wiringherlant iz Wieringerwerfa nalazi se od prošle godine u novoj zgradi koja izgleda poput svemirskog broda. Bogato opremljena svim suvremenim nastavnim pomagalima i ostalom opremom ostavila je na članove gornjostubičkog tima jak dojam. Prava je to košnica u kojoj dnevno boravi više od tisuću učenika, a sve je jako dobro organizirano. U školstvo se ulaže puno i posebna se pozornost posvećuje europskoj dimenziji škole. Razmjene učenika i putovanja dugogodišnja su tradicija i prepoznatljiva aktivnost ove škole.

Učenice Mihaela i Lucija imale su posebnu mogućnost boraviti u nizozemskim obiteljima tjedan dana. Primijetile su da su ljudi puno opušteniji i da žive s manje stresa nego kod nas.  Svakog dana vozile su se 40-ak minuta biciklom do škole i toliko natrag jer učenici dolaze u školu biciklom bez obzira na vremenske uvjete  pa čak ako su i 20-ak kilometara od nje udaljeni. Sa svojim domaćinima bile su na nastavi i naučile nekoliko osnovnih fraza na nizozemskom.  Važno je spomenuti da djevojke nisu imale nikakvih komunikacijskih problema na engleskom jeziku koji je radni jezik projekta, uspješno su prikazale prezentaciju o hrvatskim sportovima i sportašima te tradicijskim igrama i izradile primjerak maskote projekta.

Učiteljice su na radnim sastancima s kolegama pripremile izvješće za prvu godinu projekta i dogovorile program za drugu, završnu godinu kada će u ožujku 2015. gornjostubička škola biti domaćin timovima iz Sporture projekta. Više o samom projektu može se pročitati na web stranici https://sites.google.com/site/sporturecomenius/  i na blogu projekta http://comeniussporture.blogspot.com/ .

objavio: Ines Krušelj-Vidas   datum: 9. 4. 2014.