Knjiga kao vozna karta i ulaznica za atraktivno događanje

Tko ne bi želio putovati, stjecati nove prijatelje, širiti vlastite vidike? Tko kaže da je to jako skupo i zbog toga neizvedivo? Kad god ima volje, nađe se i način – kaže poslovica. Učenici i učitelji OŠ Matije Gupca Gornja Stubica pronašli su destinaciju za koju ne treba puno novaca, već se putovanje može „zaslužiti“ čitajući knjige posuđene u knjižnici.

Međunarodni projekt Putujem s knjigom/Potujem s knjigo u suradnji s prijateljskom školom Križevci kod Ljutomera iz Slovenije s ciljem poticanja čitanja i razmjene iskustava učenika u prijateljevanju s knjigom započet je još u vrijeme Mjeseca hrvatske knjige 2016. Koordinatorice projekta su učiteljica iz OŠ Križevci pri Ljutomeru Katja Koroša i knjižničarka u OŠ Matije Gupca  Ines Krušelj-Vidas. Inspirirani slovenskim uspješnim višegodišnjim projektom Bralna značka kojim se kod učenika potiče čitanje iz užitka, učitelji OŠ Matije Gupca odlučili su učenicima pružiti priliku da se odmaknu od standardnog shvaćanja lektire i sami krenu u istraživanje uzbudljive literature za mlade. Pozvani su zainteresirani učenici sedmih i osmih razreda da u fondu knjižnice odaberu knjige koje ih zanimaju, popričaju ukratko o njima sa svojim učiteljicama/učiteljem na satu Hrvatskog jezika i najzanimljivije naslove predstave čitavom razredu. Te su aktivnosti mogli zamijeniti za klasičnu obradu lektire. Popis pročitanih knjiga vodili su u posebno oblikovanoj čitateljskoj putovnici koju je likovno uredila učiteljica Armina Rod. Paralelno su na sličan način radili i slovenski đaci u Križevcima kod Ljutomera. Oni su pozvali Gornjostubičance na manifestaciju Noč branja 27. i 28. siječnja  2017.  Nagrada najaktivnijim čitačima bio je put u Križevce gdje su proveli noć sa svojim, također u čitanju aktivnim, prijateljima u njihovoj školi - zabavljajući se i, naravno, družeći se s knjigama.

Na put u Sloveniju išlo je 8 učenica, 4 učitelja i ravnateljica OŠ Matije Gupca Gornja Stubica. Sredstva za troškove puta osigurala je škola. Domaćini su se uistinu potrudili da boravak u njihovoj školi bude ugodan, ali i nadasve koristan. U petak su organizirali hospitacije na nastavi za učenike i učitelje te edukaciju za učitelje na temu Bralne značke i ostalih projekata za poticanje čitanja koji se provode u njihovoj školi.

Poslije nastave učenici su otišli svojim domaćinima i nakon ugodno provedenog popodneva koje je služilo za međusobno upoznavanje svi su se vratili na Noč branja: opremljeni omiljenim knjigama, vrećama za spavanje i baterijskim svjetiljkama za noćno čitanje. U školi Križevci ovo je bila 11. Noč branja i uistinu se moglo uočiti da su domaćini iskusni organizatori. Poslije uvodnih riječi i koktela dobrodošlice,  učenice gornjostubičke škole predstavile su se prezentacijom o Hrvatskoj, o gornjostubičkoj školi, o svojim čitateljskim sklonostima. Zatim je uslijedilo eksperimentalno čitanje naglas omiljenih knjiga u kojem je bilo zanimljivo slušati kako su slovenski đaci čitali hrvatske tekstove i obrnuto. Potom se naglas čitala indijska narodna pripovijetka Pametni sudac na koju su se nadovezale kreativne radionice scenografije, kostimografije i izrade letećeg ćilima.

Poslije večere su se učenici bavili dramatizacijom, prevođenjem kraćih tekstova sa slovenskog na hrvatski, snimljeni su intervjui. Zatim je školskoj dvorani uslijedilo literarno razgibavanje, a nakon toga literarni ples do ponoći.  Nakon što su se učenici pripremili za počinak u vrećama i na strunjačama u nekoliko učionica, mogli su čitati sa svjetiljkama do kad su htjeli, točnije rečeno, do kad su mogli biti budni.

Ujutro se sve pospremilo za normalno odvijanje nastave od ponedjeljka i poslije doručka cjelokupna je aktivnost zaključena zajedničkim pozdravom i fotografijom.

Evaluacijskim aktivnostima koje su pokazale visok stupanj zadovoljstva i motivacije za produžetak suradnje u objema školama, projekt je za ovu godinu završio. No, pozivnica slovenskim đacima već je upućena tako da se nastavak projekta očekuje u OŠ Matije Gupca sljedeće školske godine.

objavio: Ines Krušelj-Vidas   datum: 30. 1. 2017.