PŠ Sveti Matej

49 245 Gornja Stubica

049/271-580

Dan kravate i Dan jabuka

Treći tjedan u mjesecu listopadu vrlo je zanimljiv u godini. Tada obilježavamo  dva važna i krasna dana. Prvi je dan, 18.10. Dan kravata, a drugi je dan, 20.10. Dan jabuka. Većina ljudi zna da jabuku zovemo „kraljicom“ voća, no mnogi još ne znaju da riječ kravata dolazi od francuske riječi „croata“ te da je kravata nastala zahvaljujući hrvatskim vojnicima koji su nosili marame oko vrata za vrijeme Tridesetogodišnjeg rata od 1618. do 1648. g. pod francuskom zastavom.

Hrvatski sabor, 17. listopada 2008. godine, iskazao je kravati posebnu počast proglasivši Dan kravate koji se od tada slavi 18. listopada svake godine.

Ove godine obilježli smo i Dan kravata i Dan jabuka. U oblježavanju Dana jabuka, pridružili su nam se i predškolci zajedno sa odgojiteljicom Mirelom. Zahvaljujući učiteljici Heleni, teti Mireli i kuharici Zdenki, uspjeli smo napraviti kompot, kolač i kuglice od jabuka.

Kako je bilo u našoj školi tih dana možete vidjeti na fotografijama.

objavio: Bernarda Razum   datum: 20. 10. 2017.