preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Vrijeme
 

 

ŠKOLSKA LIJEČNICA

TIM III: Oroslavje, Stjepana Radića 6
Gredičak Marica dr. med.,spec. školske medicine
Telefon: 049/264-047
Mobitel: 091/738 88 63
e-mail: skolskaoroslavje@zzjzkzz.hr

SAVJETODAVNE LINIJE

ZA DJECU
116 111

ZA ODRASLE
0800 0800

CROATIAN
MAKERS

 

Pedagoško-psihološki kutak

Kako lakše učiti?

Dragi učenici i učenice!

Učenje je veoma važan posao koji se ponekad čini jako teškim i dosadnim. Ne mora biti tako! 

U nastavku teksta donosimo smjernice kako učiti uspješnije i lakše. Jednom kada pronađete i usvojite svoj najučinkovitiji način učenja i zapamtite "trikove" pomoću kojih si možete olakšati cijeli proces, učenje će postati jednostavnije, zabavnije i donijet će vam mnogo veselja: više slobodnog vremena, primjenu naučenog u svakodnevnom životu, bolje školske ocjene i veći osjećaj uspjeha i zadovoljstva. Savjete pročitajte u nastavku teksta. wink


Smjernice za uspješno učenje:

  1. Gradivo koje učiš pokušaj što bolje razumjeti.
    Umjesto da učiš nerazumljive i nepovezane informacije, budi znatiželjan/na i zapitaj se: Što je ovdje važno? Jesi li to već negdje čuo/la? Što to znači? Ima li ovdje neka nova ili riječ koju ne razumiješ?
    U tome ti mogu pomoći: rječnici stranih riječi, leksikoni, atlasi, pomoć prijatelja/roditelja, Internet.
     
  2. Poveži novo gradivo s onim što već znaš.
    Pokušaj se prisjetiti jesi li već negdje vidio/vidjela i/ili čuo/čula dio ovih informacija. Gdje? Za koga/što su one bile bitne ili vezane?
     
  3. Crtaj!
    Crtanje ti pomaže pronaći veze i odnose između različitih sadržaja gradiva koje učiš. Radi skice, tablice, napravi sličicu koja tebi nešto govori i koje ćeš se kasnije lako prisjetiti. Koristi što više boja i napravi što više detalja.
    Osim što na ovaj način učiš, crtanje je zabavno i ugodno.
     
  4. Koristi mnemotehnike.
    Mnemotehnike su vještine koje omogućuju da se povezivanjem slika ili riječi informacija lakše zapamti. Mnemotehnike su poput "trikova" kako da lakše nešto upamtiš. Uključuju korištenje rime, zamišljanje, crtanje (napravi umnu mapu), skraćivanje, dodavanje smisla, smiješno predočavanje, pamćenje po mjestu...
     
  5. Budi učitelj/ica.
    Ovo je veoma plemenit, koristan i zabavan način da lakše utvrdiš ono što trebaš naučiti. Zamisli da si ti učitelj/ica i pokušaj što bolje objasniti gradivo prijatelju/ici ili nekome iz razreda kome treba pomoć.
    Pokušaj smisliti što više različitih načina za objašnjenje.
    Možeš se igrati da si sam svoj učitelj/ica i objašnjavati samome sebi - crtajući, pišući, pokazujući. Na kraju možeš napraviti mali kviz znanja i dati si ocjenu za naučeno.
     
  6. Često ponavljaj naučeno!
    Nađi zabavan način da ponavljaš što si naučio. Pokušaj sam složiti kviz/ispit. Što bi ti stavio u ispit iz gradiva koje učiš da si učitelj/ica? Napiši pitanja koja bi pitao druge učenike/ce da ih ispituješ. Odgovori na vlastite ispite i prebroji bodove. Samoocjenjivanje je sjajan način da dobiješ uvid u to koliko si napredovao/la!
     
  7. Organiziraj svoje učenje!
    Organizirati vrijeme za učenje znači postaviti i slijediti plan učenja i ciljeve. Odluči koje vrijeme u danu i koliko vremena ćeš posvetiti učenju i pisanju zadaća.
    Vodi računa da imaš i pauze od učenja. Neka ne budu prekratke, ali ni preduge (pa da zaboraviš na učenje!). Uredi prostor i okolinu za učenje: osiguraj sav potreban pribor, dovoljno svjetla, mir i tišinu.
     
  8. Postavi si pametne (S.M.A.R.T.) ciljeve!
    Ciljevi nam služe kao mjerilo bilo koje aktivnosti i  pomažu da osvijestimo zašto nešto činimo i što time postižemo. Zapišite ciljeve za ovaj dan i za ovu ili sljedeću školsku godinu i lakše ćete organizirati svoje vrijeme na efikasan način.

 

 

 



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Martina Goluban   datum: 15. 2. 2021.


Školski list

PROČITAJTE 
LIPIN PUČKOŠKOLAC

a starije brojeve potražite

OVDJE


Naš video kutak

Naše videozapise pogledajte 
OVDJE


Tražilica






preskoči na navigaciju