Pedagoško-psihološki kutak

Rad s potencijalno darovitom djecom

Kada promatramo djecu u njihovom razvoju, povremeno je moguće prepoznati one koji nešto čine ili shvaćaju brže, prije, bolje, drugačije, uspješnije i sl. Često takvu djecu opisujemo "da po nečem odskaču". Ovdje se može raditi o (potencijalno) darovitoj djeci koja imaju posebne obrazovne potrebe.

U našoj školi provodimo izvannastavnu aktivnost Male mudrice u kojoj se provodi plan i program rada s (potencijalno) darovitim učenicima. Kroz rad u paru, grupni rad i individualne aktivnosti, potiče se razvoj i prepoznavanje specifičnih interesa svakog učenika, razvoj logičko-matematičkog mišljenja, verbalnih i komunikacijskih vještina, kreativnosti, emocionalne i intrapersonalne inteligencije, prihvaćanje različitosti, razvoj kritičkog mišljenja i primjene istraživačkih metoda.

Tijekom godine provodimo identifikaciju učeničkih potencijala kako bismo pružili odgovarajuću stručnu podršku razvoju sposobnosti i osobina učenika. U tome važnu ulogu ima psiholog koji može upotrebom različitih psihodijagnostičkih sredstava uočiti sposobnosti učenika koje ponekad ostaju neotkrivene tijekom nastavnog procesa.

Više informacija o darovitosti možete pronaći na  web stranici https://kzz-lumen.net/ nastaloj u sklopu projekta „Lumen“ koji je provela Krapinsko-zagorska županija s 9 škola-partnera s ciljem poboljšanja uvjeta školovanja potencijalno darovite djece.

objavio: Martina Goluban   datum: 24. 12. 2020.