Pedagoško-psihološki kutak

Uloga roditelja u izvođenju nastave na daljinu

Dragi roditelji,

s obzirom na okolnosti, sigurno ste se više puta zapitali koja je vaša uloga u provođenju nastave na daljinu. Da bi vam malo pomogli u dobivanju odgovora na ovo pitanje, Ministarstvo znanosti i obrazovanja napisalo je sljedeću preporuku:

Djeci, osobito onoj u nižim razredima, potrebna su pravila i struktura. Sukladno tome, jedna od uloga vas kao roditelja u izvođenju nastave na daljinu bila bi da djetetu postavite pravila  „škole u kući“ i odrediti vrijeme za učenje. Osim postavljanja pravila i davanja strukture, važno je da potičete dijete na samostalni rad i samostalno izvršavanje zadataka. Svojoj djeci možete pomoći tako da im objasnite što se u zadatku od njih traži i što moraju napraviti, ali nikako se ne preporuča da to napravite umjesto njih. Vi ne bi trebali biti ti koji će pisati zadaću umjesto svoje djece ili izrađivati radove koje bi oni trebali samostalno napraviti. Važno je da ih potičete da cijene kako svoj, tako i tuđi rad, da ne varaju i ne prepisuju. Na taj način oni uče važnu lekciju o odgovornosti i samostalnosti. To nije nimalo lak zadatak, ali se dugoročno itekako isplati.

Također, budite slobodni potaknuti svoje dijete da se u slučaju bilo kakvih nejasnoća slobodno obrati razredniku, predmetnom učitelju ili stručnoj službi škole.

Stojimo vam na raspolaganju!

objavio: Petra Vujica   datum: 15. 4. 2020.