Obilježen Dan tradicijske baštine

Članovi Etnografsko-folklorne grupe naše škole s voditeljicama Arminom Rod i Boženom Lacković ove su godine povodom Dana tradicijske baštine organizirali  izložbu i predavanje  o ljekovitom bilju 24. rujna 2014. godine. Gost – predavač bio je velečasni Milan Juranić, župnik  iz  Zagorskih Sela.

Velečasni Juranić je veliki ljubitelj, poznavatelj, štovatelj i sakupljač ljekovitog bilja. Osim čajeva, od ljekovitog bilja velečasni pravi i razne pripravke: biljne kapi, masti, tinkture…Velečasni je uz pomoć anegdota iz života  naglasio važnost ljekovitog bilja u liječenju  ljudi i životinja.  Objasnio je kako je važno bilje dobro poznavati i znati koji je njegov dio ljekovit te kako se bilje pravilno bere i suši. Također je naglasio i važnost očuvanja prirode te brigu za okoliš da bi ljekovito bilje kojim obiluje Zagorje moglo liječiti i buduće generacije Zagoraca.

Predavanje su pažljivo slušali učenici 6.a,b,c razreda i njihove razrednice, vjeronaučna grupa  te članovi novinarske, foto i cvjećarske grupe sa svojim voditeljima. Velečasni Juranić je na poklon donio mješavinu svog čaja i med.

Kuharica Ljerka je od te mješavine bilja i meda skuhala ukusni čaj kojim su se počastili svi prisutni. Ovo lijepo druženje je završilo razgledavanjem izloženog ljekovitog bilja te knjiga i časopisa o bilju.

objavio: Božena Lacković   datum: 24. 9. 2014.