DAN EUROPE

9. svibnja obilježili smo Dan Europe. To je prvi Dan Europe otkako je Hrvatska postala punopravna članica Europske unije. Kratkim programom na engleskom i njemačkom jeziku učenici 2.b, 3.b, 4.b, 5.a, 6.a, 6.b i 6.c razreda te sudionice Comenius projekta "Sporture" čestitali su Europi njezin dan.

Dan Europe obilježava se 9. svibnja  svake godine. Naime, 9. svibnja 1950. Robert Schuman , tadašnji ministar vanjskih poslova  Francuske,  predstavio je svoj prijedlog formiranja Europske zajednice za ugljen i čelik . Ovaj prijedlog, poznatiji kao "Schumanova deklaracija ", smatra se početkom formiranja onoga što je danas poznato kao Europska unija .

9. svibanj se, uz himnu  i zastavu , uzima kao europski simbol. Vijeće Europske unije  u Milanu  1985. godine donijelo je odluku da se 9. svibanj svake godine obilježava kao "Dan Europe".

Dan Europe je prilika za aktivnosti i festivale koji Europu približavaju njenim građanima. Za posjetitelje su tog dana sve institucije Europske unije otvorene. Slogan pratećih akcija svake godine određuje zemlja koja u tom periodu predsjeda Europskom unijom.

Dan Europe obilježava se i u Hrvatskoj tako da se tjedan u koji pada 9. svibanj obilježava kao Europski tjedan .

objavio: Valentina Čulig Martinjak   datum: 11. 5. 2014.