Matija Gubec u našoj školi

U našu je školu 23. siječnja 2014. stigao neobičan gost iz naše prošlosti koji je privukao znatiželjne poglede učenika i djelatnika.

Mnogi su mislili da ne vide dobro, ali pogled ih ipak nije varao. Neobičan gost bio je sam Matija Ambroz Gubec, odnosno gospodin Zlatko Mirt koji je utjelovio ovog poznatog puntara iz našeg kraja.

Zahvaljujući susretljivosti djelatnika Muzeja seljačkih buna te dobre volje gospodina Mirta, učenici su na zanimljiv način upoznali neke povijesne činjenice vezane uz Seljačku bunu. Susret je upriličen vezano uz program nastave prirode i društva u sklopu kojeg učenici uče o prošlosti svoga zavičaja. Učenici 3.a razreda na početku su bili zatečeni gostom jer je to bio za njih gost iznenađenja, ali ubrzo je prevladala njihova znatiželja te su postavljali brojna i zanimljiva pitanja.

Na prihvatljiv i zanimljiv način saznali su kako su seljaci u to doba bili obučeni, što su uzgajali na svojim poljima, što su jeli, zašto su se pobunili protiv vlastele te kako je njihova buna završila.  Jedan od ciljeva sata bio je potaknuti učenike i njihove roditelje da učestalije posjećuju kulturne ustanove našeg zavičaja, a prva prilika za to Noć je muzeja koji se provodi diljem Hrvatske u petak, 31. siječnja 2014. U Muzeju seljačkih buna pripremili su zanimljiv program od 18 do 22 sata uz besplatan ulaz. Završetak sata učenici su dočekali zadovoljni novim saznanjima uz želje da im se gost ponovno vrati.

Evo i nekoliko povratnih informacija od malih mudrih glavica nakon razgovora o tom satu.

Najviše mi se svidjelo to što je gost izgledao kao da je došao iz prošlosti. Naučila sam kako su živjeli seljaci nekada i kako su se borili za svoja prava.

Patricija Lešković

Naučila sam da su ljudi tada jako teško živjeli i imali su malo hrane. Uzgajali su pšenicu, ječam, raž i zob, a od životinja kokoši i svinje. Vlastelinu su morali davati veliki porez. Zato su i digli bunu. U svemu tome najviše mi se svidio striček koji nam je tako lijepo sve ispričao o Matiji Gupcu.

Danijela Klanjčić

Naučio sam da su seljaci bili jako siromašni i mužarima su slali poruke da ide vojska. Najviše mi se svidjelo kad nam je Matija Gubec pokazao svoje oružje oko struka.

Filip Haramustek

objavio: Marija Lisak   datum: 30. 1. 2014.