Posjetili smo Budimpeštu

Dana  10.12.2008. učenici napredne grupe informatičara  zajedno sa učiteljicama Valentinom i Tatijanom, knjižničarkom Ines i učiteljem  Robertom krenuli su  na dugi put  u Budimpeštu  u Mađarsku. Budimpešta je glavni i najveći grad  Mađarske.

Većini učenika to je bio drugi takav put u inozemstvo. Ovaj put smo se okupili u Gornjoj Stubici te vlakom krenuli do Zaboka gdje smo oko 8 sati  morali presjedati na međunarodni vlak za Budimpeštu. Putovanje je trajalo 8 sati ( malo duže jer smo imali kvar sa dovodom električne energije ). To vrijeme proveli smo družeći se i kartajući se.

Vlak je stao na prekrasnom velikom kolodvoru na kojem su nas dočekali naši domaćini. Njihov kolodvor je velik skoro kao centar Gornje Stubice. U pratnji domaćina krenuli smo k njihovim kućama. Imalo smo cijelu večer za druženje i upoznavanje s našim domaćinom, ali smo morali i obaviti jedan zadatak. Morali smo napisati naše tradicionalne božićne recepte.

Sljedećeg jutra, nakon obilnog doručka išli smo tramvajem u školu. Škola im je odijeljena u par zgrada. Najzanimljivija nam je bila zgrada nazvana Bijela kuća ( zbog toga jer je bijele boje). Tu smo se podijeli u 4 grupe. Prvi zadatak nam je bio proći kroz školu i u  učionicama susresti se sa njihovim đacima i izvršavati zadane zadatke. Kad smo to završili opet smo se okupili te smo recepte koje smo jučer napisali prevađali na engleski, a nakon toga smo s engleskog prevađali mađarske i češke božićne recepte na hrvatski. Zatim je slijedio ručak i šetnja predgrađem. Kad smo se vratili morali smo još malo pričekati da poslože sve za izradu kolača, kako bi mogli početi raditi kolače. Ukrašavali smo kolače na puno novih načina. Predvečer smo ukrasili međunarodno božićno drvo sa ukrasima tipičnim za naše države. Navečer smo se opet vratili kod naših domaćina gdje smo poslije večere opet nastavili ugodno druženje uz razgovor i igru.

Drugog dana na rasporedu smo imali posjet centru Budimpešte. Poslije doručka zajedno sa svojim domaćinima otišli smo na vlak s kojim smo stigli u centar Budimpešte. Zadivila nas je

veličina i važnost Budimpešte. Posjetili smo Mađarski parlament. To je prekrasna građevina u

kojoj smo vidjeli i kraljevske dragulje. Nakon toga smo išli u šetnju gradom gdje smo pomoću zadataka upoznali i ostale njegove znamenitosti.  Poslije smo išli na trg gdje se   održavao božićni sajam i tamo smo kupili suvenire.  U 20:00 otvorio se još jedan djelić adventskog kalendara. U večernjim satima vraćali smo se kod domaćina gdje nas je dočekala večera i zaslužen odmor nakon cijelog razgledavanja.

Sljedećeg jutra nakon doručka  pakirali smo svoje stvari, proveli još nekoliko trenutaka ugodnog druženja s domaćinom i oko 11:30 krenuli smo do trgovačkog centra. Tada smo se oprostili od naših domaćina, pokupovali neke sitnice i krenuli putem kolodvora. Kad smo stigli smjesti smo se u vlak i prepričavali zgode koje su nam se dogodile.

Lucija Jakšić

objavio: Valentina Đurek   datum: 10. 12. 2008.