Sat medijske kulture

U srijedu 28.9.2011. u našoj školi je gostovala profesorica Dinka Juričić i održala predavanje na temu KAKO NASTAJE ČASOPIS.

Za učenike petih i šestih razreda bila su to zanimljiva predavanja u kojima su mogli saznati iz prve ruke, jer gospođa radi u izdavačkoj kući Školska knjiga, tko je sve potreban i kako uopće nastaju časopisi. Saznali smo da je jezgra svakog časopisa tim ljudi: glavni urednik, stručni urednik, likovni urednik i grafički urednik. Saznali smo bitnu razliku između časopisa i novina. Dok novine objavljuju vijesti i zato sve u njim mora biti aktualno, u časopisima se nalaze priče. No, valja biti oprezan: uz priče u časopisima često se nalaze skrivene namjere o prodaji nekih proizvoda, usluga... Zato je važno kritički misliti o tome što se čita.

Osim toga, važno je naglasiti da postoje i časopisi za mlade u kojima su takve skriviene poruke zakonom zabranjene. Gospođa Juričić pozvala je prisutne učenike da šalju svoje radove u Modru lastu jer će tako imati priliku i zaraditi.

Na kraju čuli smo i vidjeli kako izgledaju još neobrezani arci tiskanog časopisa, saznali što je to imprimatur, global, ...

Svakako ćemo nakon današnjeg predavanja na drugi način čitati naše novine i časopise.

objavio: Ines Krušelj-Vidas   datum: 28. 9. 2011.