Terenska nastava Molve – Đurđevački pijesci

Dana 01.06.2011. godine učenici 7. i 8. razreda koji pohađaju dodatnu nastavu iz kemije i geografije u pratnji svojih učiteljica, Štefanije Boltek-Mihaljevski i Marine Mikulec, uputili su se na jednodnevnu terensku nastavu u Moslavinu i Podravinu.

Prvo smo posjetili naftno polje pokraj Ivanić-grada, točnije pogon Žutica. U kontrolnom tornju inženjer nam je objasnio kako teče postupak vađenja, dehidracije i čišćenja sirove nafte, te njena daljnja distribucija. Nakon pogona u Moslavini krenuli smo put Podravine do naselja Virje, gdje se nalazi terminal Jadranskog naftovoda. Ondje smo saznali kako funkcionira dopremanje i otpremanje sirove nafte putem cjevovoda. Nafta koja se doprema iz Mađarske i iz Omišlja na otoku Krku putem naftovoda se vodi do rafinerije u Sisku gdje se dalje prerađuje u derivate. Čitavi automatizirani proces transporta nafte mogli smo vidjeti u nadzornoj sobi terminala, što je bilo posebno zanimljivo i nesvakidašnje. Saznali smo da se uz naftne bušotine često javljaju i plinska polja pa smo odlučili posjetiti i naš glavni pogon za vađenje plina – centralnu plinsku stanicu Molve. Prolazeći kroz tri glavna postrojenja u kojima se prirodni zemni plin čisti od ostalih plinova i nečistoća inženjeri su nam objašnjavali procese koji se događaju u postrojenju i strpljivo odgovarali na naša pitanja. Nakon toga uslijedilo je kratko slobodno vrijeme u gradu “picoka” – Đurđevcu. Na kraju našega putovanja obišli smo geografsko-botanički rezervat Đurđevački peski i uživali u “hrvatskoj Sahari”. Puni dojmova i novoga znanja vratili smo se kućama u ranim večernjim satima.

Marina Mikulec

objavio: Valentina Đurek   datum: 5. 6. 2011.