TIMSS i PIRLS međunarodna istraživanja

Slučajnim odabirom odabranih 32 učenika četvrtih razreda naše škole sudjelovalo je u međunarodnim istraživanjima. Procjena učeničkih postignuća iz Matematike i Prirode i društva – TIMSS provedeno je 17.5. 2011. Međunarodno istraživanje o učeničkim postignućima u području čitanja – PIRLS - provedeno je 19.5.2011.

Ispitivanje se provodilo na tri mjesta u isto vrijeme – u matičnoj školi, u područnoj školi Hum Stubički i područnoj školi Sveti Matej. Ispitivanje su provodile: Ines Krušelj-Vidas, školska knjižničarka u 4.b, Tatjana Kontent učiteljica engleskog jezika u 4.f u PŠ Hum Stubički, Armina Rod učiteljica razredne nastave u 4.g u PŠ Sveti Matej.

U isto vrijeme skupljali su se podaci od roditelja, učitelja i ravnatelja svih škola koje su sudjelovale u ispitivanju i na osnovu svega prikupljenog moći će se nešto više znati o hrvatskom školskom sustavu. Točnije, odredit će se jake i slabe strane poučavanja čitanja, matematike i biologije/prirode i društva umeđunarodnom kontekstu; zatim opći obrazovni pristup u područjima ključnima za buduće učenje – čitanju, matematici i biologiji/prirodi i društvu; prikupit će se podatci o školskoj klimi, dostupnim nastavnim sredstvima i poučavanju; preispitat će se stanje jednakosti pristupa obrazovanju ali i mjerit će se napredak kroz vrijeme sudjelovanjem u više ciklusa PIRLS i TIMSS projekata.

Rezultati ispitivanja znat će se krajem 2012. godine jer je potrebno vrijeme da se obrade svi podaci iz šezdesetak zemalja širom svijeta koje sudjeluju u ispitivanjima. U tim rezultatima bit će pokazana postignuće na razini države tako da možemo reći kako je naših 32 učenika bilo dio "hrvatske reprezentacije" u tom međunarodnom projektu.

Svim učenicima, roditeljima i učiteljicama sudionicima ovog međunarodnog istraživanja najtoplije zahvaljujemo na uloženom trudu za dobrobit hrvatskog školstva.

objavio: Ines Krušelj-Vidas   datum: 19. 5. 2011.