Susret škola "Matija Gubec"

Suradnja između  škola koje nose ime“Matija Gubec“ sa kraćim prekidima traje već više godina. U Republici Hrvatskoj ima šest osnovnih škola (Gornja Stubica, Zagreb, Jarmina, Cernik, Piškorevci i Magadenovac) i  jedna je u Tavankutu mjestu kod Subotice u Vojvodini, Republika Srbija.

Na poziv ravnateljice Stanislave Stantić Prćić iz Tavankuta 2008.godine delegacija naše škole s tadašnjim ravnateljem Željkom Popovićem je krenula na proslavu Dana škole. Tada počinje priča o jednom lijepom prijateljstvu, susretima, uzajamnim posjetima učenika i učitelja, upoznavanju brežuljkastog Zagorja i ravne Vojvodine.

Prošle godine u razgovoru s našim pedagogom Dragom Sedlarom saznala sam da je ravnateljica Stanislava izrazila želju da im donesemo jednu lipu, jer mi ovdje imamo veliku Gupčevu i puno malih, a oni niti jednu. Pa kakva je to škola Matija Gubec koja nema niti  jednu lipu u cijelom Tavankutu! To je bio okidač za sve daljnje događaje i krenuli smo u potragu za lipom. Ali ako već tražimo lipu zašto da sve škole koje nose ime Matija Gubec ne dobiju jednu sadnicu lipe pa će nas te lipe povezati. I kako se veli – tko pita ne skita, uspjeli smo doći do gospodina Tibora Litvaya iz Hrvatskog šumarskog instituta koji se oduševio našom idejom i obećao da će sve škole dobiti po jednu sadnicu klona Gupčeve lipe.

Prošle godine smo dobili četiri sadnice, jednu za nas, a ostale smo odnijeli u Zagreb, Jarminu i Tavankut. Obzirom da se odmah nisu javile sve škole, odlučili smo da ćemo sadnju kod nas odgoditi dok se ne odazovu i ostale škole. Eto, to se sad i dogodilo. Priključile su se i škole iz Cernika, Piškorevaca i Magadenovca, te dobile sadnice. Vjerujemo da će ove lipe biti garancija daljnje suradnje i prijateljstva među školama. Ideja imamo puno, dobre volje nam ne nedostaje. Radost, veselje, prijateljstvo i toplina koju smo osjetili nosivši te sadnice dalje,  to nam jamče.

Popis uzvanika koji su nazočili svečanosti:

• Dijana Vuletić, ravnateljica Hrvatskog šumarskog instituta
  • Tibor Litvay, Hrvatski šumarski institut
  • Marija Hećimović, rukovoditeljica odsjeka za hrvatske iseljenike iz Hrvatske matice iseljenika
  • Ivan Ištok, ravnatelj Javne ustanove za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima KZŽ
  • Jasmin Krizmanić, ravnatelj Županijske uprave za ceste KZŽ
  • Ljiljana Klinger, ravnateljica OŠ Matije Gupca Zagreb
  • Stanislava Stantić Prćić, ravnateljica OŠ "Matija Gubec" Tavankut, Vojvodina
  • Mato Ordanić, ravnatelj OŠ "Matija Gubec" Cernik
  • Krešimir Salamon, ravnatelj OŠ "Matija Gubec" Piškorevci
  • Branko Belcar, ravnatelj OŠ "Matija Gubec" Magadenovac
  • Franjo Korpar, tajnik OŠ "Matija Gubec" Jarmina
  • Željko Lisak, načelnik općine Gornja Stubica
  • Ivan Špoljar, gornjostubički župnik
  • Dubravko Škrlin Hren, svećenik
  • Franjo Ivanković, tavankućanski župnik
  • Božidar Sačer, predsjednik KUD-a "Matija Gubec" Gornja Stubica
  • članovi Školskog odbora
  • Valentina Tišljar, predsjednica Vijeća roditelja
  • Željko Popović, bivši ravnatelj
  • Marija Krušelj, predsjednica Turističke zajednice Donja Stubica

Program za 08.travanj (petak) 2011.godine:

• 10,00-10,30 sati – okupljanje gostiju u OŠ Matije Gupca Gornja Stubica
  • 10,30-12,00 sati – program sadnje Gupčeve lipe s priredbom u kojoj nastupaju učenici škola iz Gornje Stubice i Tavankuta
  • 12,00- ------  sati – ručak za sve sudionike, goste i domaćine, nakon ručka odrasli odlaze do stare Gupčeve lipe
  • 13,00-16,00 sati – za učenike – razgled Gornje Stubice – posjet Muzeju Seljačkih buna, spomeniku Matiji Gupcu, Gupčevoj lipi, crkvi Sv. Jurja, spomeniku Rudolfu Perešinu, nakon razgleda učenici odlaze svojim domaćinima
  • 14,30-... sati – za učitelje – izlet u Lobor

Program za 09.travnja (subota) 2011.godine:

• 10,00- 11,00 sati – posjet Muzeju neandertalaca u Krapini
  • 11,30- 13,00 sati – posjet OPG obitelji Vrhovski u Đurmancu – proizvođačima zagorskog purana robne marke „puran zagorskih brega
  • 15,00 sati- ispraćaj gostiju za Tavankut

objavio: Sanja Knezić   datum: 12. 4. 2011.