Kamišibaj kazalište u Gornjoj Stubici

Učenici svih područnih škola dana 22.3.2023. stigli su u Gornju Stubicu. Za njih i za učenike iz našeg Posebnog razrednog odjela u matičnoj je školi organizirano gostovanje Udruge za promicanje kulture Kozlići. Ova udruga je za učenike pripremila dvije priče ispričane uz pomoć kamišibaj kazališta i nakon toga kreativnu radionicu.

„Kamišibaj je tradicionalno japansko pričanje priča i u doslovnom prijevodu znači predstava  od papira“. Kami znači papir, a šibai je predstava. Malo drveno kazalište, zapravo samo prazna drvena kutija s vratima, sadržava u sebi velike ilustracije koje se u zadanom tempu izmjenjuju dok narator priča priču. Kamišibaj je mješavina likovne umjetnosti te književnosti i kazališta. Ilustracije se izmjenjuju ili brzo, ili polagano ili se čak stave dvije slike jedna pored druge, a sve da bi se postiglo što je više moguće posebnih efekata. Uloga pripovjedača je vrlo bitna te on nije skriven iza paravana (iako se tekst priče zapravo nalazi na pozadini ilustracija) već upravo svojom mimikom lica i glumom pokušava što vjernije dočarati fabulu. Priča je praćena i raznim zvukovima te glazbom. Kamišibaj je odličan način pripovijedanja priča i onih interaktivnih, u kojima publika dobiva zadatke i odgovara na pitanja, i narativnih u kojima je obično kompleksnija priča.“  - stoji u prospektu udruge.

Gospođa Vera i gospodin Relja ispričali su nam Pticu rugalicu i poznatu priču Pale sam na svijetu te potaknuli naše učenike na kreativni izričaj. Uživali smo, a za kraj je uslijedilo iznenađenje – našoj su školi poklonili razredno kamišibaj kazalište!!!

Malo atmosfere na fotografijama:

objavio: Ines Krušelj-Vidas   datum: 22. 3. 2023.