Terenska nastava u Krapini

Krapina je središnje mjesto Hrvatskog zagorja. Smještena je uz rijeku Krapinčicu. Krasi ju bogata povijesna baština koja seže čak 130 tisuća godina unatrag. Upravo taj grad, učenici viših razreda OŠ Matije Gupca Gornja Stubica odabrali su za terensku nastavu koja se održala 25. veljače 2011. godine.

Iako je tog dana bilo vrlo hladno, to nije pokvarilo raspoloženje učenika koji su popunili 6 autobusa te krenuli prema glavnom gradu Krapinsko-zagorske županije. Kad smo stigli u Krapinu, najprije smo posjetili Muzej krapinskih neandertalaca. Kao uvod u razgledavanju pogledali smo film o prapovijesnoj skupini neandertalaca, sa scenama koje prikazuju njihovu kulturu i život prije više od stotinu tisuća godina. Zatim smo krenuli u razgledavanje muzeja. Ušli smo u izložbenu dvoranu s prikazom gradića Krapine na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće. U tom razdoblju značajan je bio znanstvenik Dragutin Gorjanović Kramberger  koji je u Krapini otkrio nalazište ljudskih kostiju, pepela, oruđa, kamenog krša,i sl. Pomoću znanosti i tehnologije ušli smo u razdoblje Velikog praska koji označuje početak i prvobitni razvoj svemira. Hodajući dalje, prikazan je nastanak Zemljine kore, postanak i razvoj mnogih višestaničnih organizama, raznih bića biljnog i životinjskog svijeta. Glavni dio Muzeja čini prikaz pračovjeka iz Krapine. Prikazani su lovci kako nose lovinu, mladi i stari kako se brinu o svojim unesrećenima, tj. život svakodnevnice. Zanimljivi su i dijelovi Muzeja koji su prikazani pomoću najnovijih tehnoloških dostignuća uz brojne vizualne i auditivne efekte, kao na primjer prijelaz preko leda. Nakon razgledavanja krapinskih neandertalaca učenici osmih razreda prošetali su se do muzeja Ljudevita Gaja koji je otvoren 1966. u njegovoj rodnoj kući. Izložen je njegov namještaj, slike, portreti Gaja i njegove obitelji, fotokopije njegovih rukopisa, tiskanih tekstova, knjiga i brošura te novina i časopisa koje je uređivao i izdavao. Nakon toliko dugo vremena provedenog u prošlosti, vratili smo se u sadašnjost te razgledali kako Krapina danas izgleda. Nakon kratkog obilaska grada svi učenici skupili su se ispred Festivalske dvorane Pučkog otvorenog učilišta u Krapini gdje su s nestrpljenjem dočekali početak predstave Mali princ. Priča je to o dječaku koji živi na svojemu planetu, no s njega odlazi kako bi upoznao svemir. Na tom putu doživljava brojne susrete i iznenađenja, ponajviše s ljudima kojima nosi poruke o usamljenosti čovjeka, o prijateljstvu, o smislu života.Nakon predstave krenuli smo natrag svojim kućama puni dojmova očekujući ponovno terensku nastavu u neki drugi kraj Lijepe naše.

Sandra Djermanović, 8.c

objavio: Marija Lisak   datum: 2. 3. 2011.