Petar osvojio nagradu na Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja

Zadnjeg dana Mjeseca hrvatske knjige 15.11.2022. u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu održana je završnica Nacionalnog kviza za poticanje čitanja koji se ove godine odvijao pod sloganom: Nije lako kad si mlad. Našu školu predstavljao je Petar Stakor iz 8.a razreda koji je slučajnim odabirom izabran između svih sudionika kviza u našoj školi.

Nacionalnim kvizom za poticanje čitanja svake se godine odabiru kvalitetni novi naslovi koje objavljuju hrvatski autori i potiče se učenike na čitanje – sponzori kviza pripreme zanimljive i poticajne . Iako u navedenom kvizu naša škola sudjeluje već godinama, ovo je prvi puta da jedan učenik naše škole dobije barem utješnu nagradu: sretnikovo ime je Petak Stakor. No, prema njegovim riječima, Petru je odlazak u Zagreb u cjelini bio jako zanimljiv.

Udružili smo se sa školskom knjižničarkom gospođom Danicom Leštek iz Donje Stubice i učenicom Dorom Pikec tako da nam je i samo putovanje bilo zabavno. Po dolsku knjižničarke su „potegnule svoje veze“ i omogućile učenicima obilazak Nacionalne i sveučilišne knjižnice – pogledali smo spremište te prostore čitaonica i otvorene građe. Domaćica u obilasku bila nam je ni manje ni više nego književnica Nada Mihaljević koja je nedavno bila virtualna gošća naše škole u online književnom susretu. Gospođa Nada inače radi kao knjižničarka u NSK.

Zatim je uslijedila završna svečanost kviza na kojoj su sudjelovali ovogodišnji autori književnih djela za čitanje: Elizabeta Končić Trlek i Zoran Pongrašić, kao i učenici zagrebačke Športske gimnazije koji su pripremili nastup plesne skupine.

Najnapetiji trenutak bilo je izvlačenje utješnih i glavne nagrade. Petar nije mogao vjerovati kad je čuo svoje ime u skupini od 15 utješnih nagrada.

Uslijedilo je fotografiranje i mali domjenak.

Književnik Zoran Pongrašić rado se fotkao s našim Petrom

A zatim su se opet pojavili knjižničarkama „poznati ljudi“ te odveli Stubičance u razgled izložbe Hrvatska pisana baština u nastavi hrvatskoga jezika i povijesti od srednjeg vijeka do 19. stoljeća te izložba Epistolarna zbirka oca hrvatske povijesne znanosti, hrvatskog povjesničara, pravnika i kartografa Ivana Lučića Trogiranina, koju je NSK uz financijsku pomoć Ministarstva kulture i medija RH otkupila za svoju Zbirku rukopisa i starih knjiga.

Temelji hrvatske pismenosti

Sve u svemu, bogat i raznovrstan dan koji može samo biti poticaj učenicima da se i dogodine uključe u kviz – nikad se ne zna kome će sreća biti naklonjena…

objavio: Ines Krušelj-Vidas   datum: 16. 11. 2022.

Ovaj mjesec: 2090