Profesorica Darinka Hanžek predstavila svoju knjigu

Umirovljena profesorica hrvatskog jezika, gospođa Darinka Hanžek, predstavila je svoju knjigu Baština-etnografski zapisi iz gornjostubičkog kraja učenicima šestih razreda.

S autoricom knjige učenici su se susreli u maloj dvorani naše škole 16. prosinca 2010. u vrijeme 6. školskog sata.Dočekali smo je kratkim programom koji su pripremili naši folkloraši. Nakon toga gospođa Darinka nam je pričala o svojoj knjizi. Navela je da je sve počelo 1976. kad je u OŠ Matije Gupca u Gornjoj Stubici, osnivanjem etnografske grupe, zajedno s profesoricom Marijom Šoštar počela prikupljati predmete za etnografsku zbirku. Interes joj nije pao ni odlaskom u mirovinu, a knjiga je rezultat njezinog tridesetogodišnjeg istraživanja, razgovora s ljudima. Nije željela da se prijašnji običaji i život ljudi zaboravi pa je to odlučila zapisati. Nešto o tim običajima  (božićni običaji, svadbeni običaji, razna vjerovanja, legende)i životima ljudi (kako su djeca prije živjela, kako su se igrala, što su jela, gdje  su spavala) ispričala je i nama. Učenike je vrlo zainteresirala svojim pripovijedanjem pa su joj i oni sami postavili brojna pitanja. Školsko zvono se brzo oglasilo pa nije ni stigla odgovoriti na sva. Na posjetu svojoj i našoj školi zahvalili smo joj velikim, toplim pljeskom te malim darom, proizvodima iz naše školske zadruge.

Antonela Čupar, 6.a

objavio: Marija Lisak   datum: 21. 12. 2010.