Videokonferencija sa sedam škola koje nose naziv Matija Gubec

U vrijeme obilježavanja godišnjice velike završne bitke Seljačke bune okupile su se 6.2.2019. u virtualnom okruženju škole koje nose naziv Matije Gupca. Na inicijativu OŠ Matije Gupca Zagreb organizirana je videokonferencija pod nazivom „Svi Gupčevi jezici“. U projektu su sudjelovale OŠ Matije Gupca iz Čeminca, Gornje Stubice, Jarmine, Magadenovca, Piškorevaca, Tavankuta (Vojvodina) i Zagreba.

Učenice 5.b razreda Lucija, Marija i Emi su s knjižničarkom Ines Krušelj-Vidas pripremile prezentaciju o školi i Gornjoj Stubici na hrvatskom standardnom jeziku, a Ema, Jelena i Andrea su s učiteljicom Vesnom Jakopović pripremile dramatizaciju jedne legende o Gupcu na kajkavskom. Vizualna podloga za tu dramatizaciju bio je strip koji su izradile Andrea i Marija.

U nastavku prenosimo tekst sa stranice škole organizatora kojeg je napisala koordinatorica Irena Šafarik Župić. „Učitelji iz OŠ Matije Gupca Zagreb u sklopu projekta su sa suradnicima iz 6 drugih osnovnih škola istog imena osmislili ovaj projekt kao primjer međuškolske suradnje koja pretpostavlja poznavanje i razvijanje vještina koje uključuju  medijsku, digitalnu, čitalačku, multikulturalnu, prirodoslovnu i višejezičnu pismenost.

Svaka škola imala je zadatak tijekom videokonferencije predstaviti jezične osobitosti svoje škole, kao i svoju školu te njezine najznačajnije posebnosti.

Učitelji su sa svojim učenicima priredili video materijale, prezentacije i kratke dramske uratke koje su putem internetske veze, uz pomoć Carnetovog alata Adobe Connect predstavili ostalim školama imenjakinjama.

Osnovna škola Matije Gupca iz Čeminca nosi ovaj naziv od 2017. godine, a učenici su predstavili rad škole prezentacijom njene povijesti, aktivnosti i projekta „Govor moga kraja“, kojom njeguju zavičajne govore, ali i običaje i čuvaju ih od izumiranja. Tako smo saznali da se u Baranji uz štokavski govori i kajkavskim narječjem i ikavicom.

Učenici OŠ Matije Gupca iz Gornje Stubice prezentirali su nam legendu o Matiji Gupcu na gornjostubičkom mjesnom govoru, ali i predstavili njihovu slavnu Gupčevu lipu, drvo koje ima važnu kulturnu i povijesnu vrijednost i nominirano je u izboru za Europsko drvo godine 2019.

Škola Matija Gubec iz Jarmine snimila je dramatizaciju na svome „starinskom jeziku“, pod nazivom „Priče iz bakine mladosti“.

Podravskim dijalektom govori se u selu Marijanci, a kratkim filmom su nam ga predstavili učenici OŠ Matija Gubec iz Magadenovca.

Perkovački govor nam je prezentirala OŠ Matija Gubec iz Piškorevaca, a zanimljiv je podatak i da je taj govor uvršten među nematerijalnu baštinu Republike Hrvatske. Također, učenici te osnovne škole obratili su nam se i na rusinskom jeziku, kao jeziku nacionalne manjine toga kraja.

U vojvođanskom Tavankutu, učenici OŠ Matija Gubec govore bunjevačkom ikavicom, a uz svoj govor pokazali su nam i da njeguju tradicionalne aktivnosti oblikovanja i izrade predmeta od slame.

OŠ Matije Gupca iz Zagreba ponosno je pokazala svoju multikulturalnost: njen međunarodni program pohađaju učenici iz brojnih zemalja, te su nam u kratkom videu  prezentirali ljepotu raznolikosti svojih nošnji i predstavili nam se na dvadesetak materinskih jezika.

Svi sudionici se slažu da je ovaj oblik susreta različitih škola istog imena bio zanimljivo i uzbudljivo iskustvo koje bismo voljeli ponoviti.“

objavio: Ines Krušelj-Vidas   datum: 8. 2. 2019.