Jednodnevna izvanučionička nastava sedmaša u Vukovar

Dana 4.5.2018. učenici 7.-ih razreda naše škole bili su na jednodnevnoj učioničkoj nastavi u Vukovaru koju je organizirala Udruga branitelja domovinskog rata Sveti Juraj iz Gornje Stubice.

Djeca su prvo  posjetila i razgledala Mjesto sjećanja - Vukovarsku bolnicu 1991. gdje su upoznati sa događajima za vrijeme razaranja i okupacije Vukovara, te sudbinom odvedenih i mučki ubijenih ranjenika iz bolnice.

Nakon bolnice obišli su i zapalili lampion kod križa na ušću Vuke u Dunav gdje ih je dočekao Siniša Podhraški, dopredsjednik UDVDR iz Jarmine, ratni pripadnik 5. gardijske brigade- tenkist.

Tu je bio i obilazak Ovčare i hangara na Ovčari gdje su, nakon pada Vukovara, od strane JNA i paravojnih srpskih snaga zvjerski mučeni i pobijeni ranjenici iz bolnice.

Na povratku su razgledali Memorijalno groblje uz stručnog vodiča koji je djeci i članovima UBDR „Sveti Juraj“ ispričao povijest i nastanak Memorijalnog groblja. Djeca su zapalili lampione kod križa te na grobu Blage Zadre - legendarnog zapovjednika obrane Borovog naselja.

Obiđen je i vodotoranj, simbol razaranja Vukovara, koji se nalazi na ulazu u naselje Mitnicu i upravo se obnavlja, te na kraju Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, gdje ih je dočekao Stanko Zadro, brat pokojnog Blage Zadre, te ispričao o ulozi obitelji Zadro u obrani Vukovara, svojem zarobljavanju i boravku u logorima u Srbiji.

Posjet je bio vrlo poučan, što se tiče bliske prošlosti Republike Hrvatske, ali i vrlo emotivan i potresan za učenike koji su samo jednim malim dijelom mogli osjetiti događaje koje je proživio grad heroj i njegovi stanovnici.

Posjet pun dojmova ostavio nam je mnogo upitnika – zašto? kako?,…te nas barem na trenutan osvijestio i naveo da se zapitamo: „Tko to ima pravo uništiti, otuđiti i oduzeti čovjeku ono što je godinama i generacijama  stvarao svojom mukom, znojem, rukama i cijelim svojim bićem?“ Odgovor je svima jasno i nedvosmisleno grmio u glavi: „Nitko!“ Stoga, uglas, možemo zaključiti – ne ponovilo se nikome!

objavio: Marko Mihaljinec   datum: 8. 5. 2018.