METEOROLOG KRISTIJAN BOŽAROV U NAŠOJ ŠKOLI

Povodom Dana voda 22. ožujka i Svjetskog meteorološkog dana 23. ožujka 2010. našu školu je 19. ožujka 2010. posjetio meteorolog Kristijan Božarov čije vremenske prognoze svakodnevno slušamo na Radio Stubici.

U vrijeme 6. školskog sata u medijateci su se skupili učenici petih razreda i članovi GLOB-a kako bi poslušali predavanje našeg gosta.

Od Kristijana Božarova saznali smo da su meterolozi stručnjaci koji predviđaju kakvo će biti vrijeme. Da bi ta predviđanja bila što točnija, oni koriste podatke izmjerene i prikupljene na meterološkim postajama diljem Hrvatske. Govorio je o atmosferi, cikloni, anticikloni, klimi. Elementi koji utječu na klimu su temperatura zraka, vlaga zraka, smjer i brzina vjetra, naoblake, padalina. Također, saznali smo da je cumulonimbus kišni oblak praćen grmljavinom, jakim vjetrom, pljuskom, te da često izaziva materijalnu štetu. Kristijan nam je pokazao zanimljive fotografije te par kratkih filmova o nekim vremenskim pojavama.

Nakon predavanja uslijedila je igra, tj. kviz kojeg je pripremio naš gost. Učenike je podijelio u četiri skupine. Skupina koja je pobijedila za nagradu je izabrala ime sljedeće ciklone. Izabrani su nazivi Jurjevka, Gubec, Milivoj.

Završetkom 6. sata završilo je i naše druženje s meteorologom.

MARTA HARAMUSTEK, 7.a

objavio: Marija Jurina   datum: 29. 3. 2010.