Vesela Slavonija

Učenici šestih razreda proveli su jedan divan dan na izletu u Slavonskom Brodu.

Srijeda, 25. svibnja, bio je dan kao stvoren za izlet. Imali smo toplo i ugodno sunčano vrijeme i bili u dobrom društvu. Bilo je lijepo vidjeti šestaše kako se međusobno druže, razgovaraju, igraju i vesele. Dobra atmosfera pratila nas je od polaska u 7 sati pa sve do povratka oko 20.45.

U Slavonski Brod stigli smo začas, već nekoliko minuta poslije 10 bili smo tamo. Uz vodstvo, prvo smo posjetili Galeriju Ružić posvećenu našem suvremenom kiparu i slikaru Branku Ružiću te njegovim suvremenicima. Galerija je smještena u obnovljenom dijelu slavonskobrodske barokne Tvrđave u čijim su se dijelovima također smjestile rekonstruirane prostorije nekadašnjeg „tvrđavskog ljekarnika i ranarnika“ te prostorija zatvora. Djeci su ti prostori bili zanimljivi jer su mogli dirati stvari i predmete u njima, a živopisne i realistične lutke zatvorenika tjerale su ih u strah.

Posjetili smo i Muzej tambure, prvi takav u svijetu. Djeca su pogledala film o tamburi, vidjeli 60-ak žičanih glazbala te u interaktivnoj radionici mogli vidjeti kako se tambure izrađuju.

U razgledavanju samog Slavonskog Broda učenici su mogli vidjeti kuću u kojoj je živjela Ivana Brlić-Mažuranić te u kojoj su nastali njeni najpoznatiji likovi: šegrt Hlapić, Malik Tintilinić, Regoč, Palunko, Potjeh i ostali. Posjetili su Spomen-dom Dragutina Tadijanovića u kojem su čuli priče iz Tadijina života, ali i vidjeli prostor i stvari kojima se služio ovaj naš velikan pjesništva.

Nakon obilaska franjevačkog samostana i crkve Presvetog Trojstva, djeca su dobila slobodno vrijeme koje su uglavnom iskoristili za sladoled, sok, sendviče i hamburgere. Siti i odmoreni krenuli smo, prema dječjim riječima, na najbolji dio izleta – zoološki vrt. Radi se o privatnom ZOO-u obitelji Milec u Ruščici u kojem su smještene životinje poput medvjeda, jelena, dikobraza, lisica, ljame, konja, klokana, nojeva i emua, raznih vrsta zmija i ptica, ali i „domaće“ životinje poput purana i zečića. Djeca su uistinu uživala, posebno zbog činjenice što su mnoge životinje smjeli dirati. Kazali su: „Ljepše je nego u Maksimiru!“ Posebno veselje bio nam je papagaj s kojim smo malo popričali.

Šećer na kraju ovog uzbudljivog dana bio je posjet ergeli Kaluđer – djeca su se vozila selom u kočiji te su se smjela slikati na konjima ako su to htjela.

Dojmovi su djece da je izlet bio prekrasan te da je previše kratko trajao. Veselimo se novoj prilici za ovakve lijepe doživljaje!

objavio: NIKOLINA FRUK   datum: 29. 5. 2016.