Po dolu i gaju, po samoborskom kraju

Sunčano jutro, vesela đačka lica, sunčane naočale i pinklec na rame, bila je izletnička oprema kojom su učenici područnih škola Dubovec, Dobri Zdenci, Hum Stubički i Sveti Matej u srijedu, 25. svibnja 2016. radosni krenuli na put prema samoborskom kraju.

Prvo su posjetili mjesto Rude u kojem se nalazi rudnik Sv. Barbare i na trenutak postali pravi mali rudari. Prije ulaska u rudnik pozdravili su se rudarskim pozdravom "Sretno!"  i krenuli u potragu za rudama bakra i željeza. Kako ih nisu uistinu susreli, a to je i bolje za njih, vidjeli su lutke patuljaka Bergmana te čuli  legendu o njima koja govori ako bi ih neki rudar vidio i s njima se susreo istog bi trenutka postao nijem. Iako je neke učenike obuzimao strah od mraka, podzemlja i šišmiša svi su uspješno prevladali sve strahove i krenuli prema centru grada Samobora, poznatog po samoborskim kremšnitama te samoborskom Fašniku. Iako nas na trgu nije dočekalo fašničko veselje, maskirani građani niti  princeza Sraka te krivac za sve nevolje Princ Fašnik, učenici su se prošetali središtem grada te se osvježili sladoledom.

Potom su ponovno krenuli na put podzemljem te posjetili Grgosovu špilju staru jednu milijardu godina, a dugačku 130 m kod sela Otruševec udaljenog 5 km od grada Samobora koju je otkrio Josip Grgos kopajući kamenje za gašenje vapna. Špilja ima tri prekrasne dvorane bogate još ljepšim sigama te je proglašena zaštićenim geomorfološkim spomenikom prirode. Još zanimljiviji podatak koji je oduševo ne samo učenike već i učitelje bio je podatak da se jedan centimetar sige stvara 100 godina.

Došlo je vrijeme za druženje i igru. U prekrasnoj prirodi smještenoj  na obroncima Samoborskog gorja u Bio-parku "Divlje vode" učenici su se družili, igrali te imali priliku razgledati mali ZOO. Vidjeli su ljame, koze, paunove, ribe, konje, srne, magarce,...Koji su htjeli, mogli su i park razgledati malim turističkim vlakićem te uživati u bogatoj biološkoj raznolikosti koju pruža park Divlje vode.

Puni dojmova, ozarena i osunčana lica sretno su krenuli put prema svojim kućama u poslijepodnevnim satima.

PŠ Dubovec

PŠ Dobri Zdenci

PŠ Hum Stubički

PŠ Sveti Matej 3. i 4.r

PŠ Sveti Matej 1. i 2.r

objavio: Bernarda Razum   datum: 26. 5. 2016.