3.a i 3.b na školskom izletu "Po Zagorju"

28. travnja 2016. učenici 3.a i 3.b razreda naše škole sa svojim učiteljicama, realizirali su Školskim kurikulom planiran školski izlet "Po Zagorju". Središnji dio gradiva prirode i društva u trećem razredu bazira se na upoznavanju zavičaja te je ova izvanučionička nastava  njegov značajni dio. Jer sve što se nauči, vidi i doživi u izvornoj stvarnosti kvalitetnije se usvaja i ostaje pohranjeno u nama. Koliko je naše malo Zagorje uistinu veliko govori i to da smo na jednodnevnom izletu uspjeli upoznati samo jedan njegov mali dio - Klanječki kraj.

Put prema najzapadnijem dijelu Hrvatskog zagorja, od Tuheljskih Toplica nadalje, bio je neobičan za ovaj dio godine. Gledali smo snijegom zabijeljele brežuljke i bilo je poprilično hladno, kako to ne dolikuje završetku travnja. Ipak, entuzijazma za spoznavanje novih sadržaja nije nedostajalo. U Klanjcu smo posjetili Gradsku knjižnicu, središnju crkvu sa franjevačkim samostanom, te Galeriju Antuna Augustinčića. U Zelenjaku smo uz obelisk Lijepoj našoj, ponosno otpjevali prvu strofu hrvatske himne. Put nas je vodio uz Kumrovec prema Velikom Taboru, gdje nas je oduševio dvorac. Mnogi su učenici sa sobom u sjećanju ponijeli i strašne sprave iz sobe za mučenje. Zatim Grešna Gorica, sa svojim poznatim OPG-om, te na kraju susret s Pregradom, gdje nas je u Zagorskoj katedrali dočekao vlč.Ivan Mikec i ispričao nam puno zanimljivosti iz prošlosti Pregrade i župne crkve. Naša zagorska avantura još bi potrajala, ali dan je bio zaista hladan, kapljice hladne kiše počele su udarati na prozore autobusa, te smo se preko Krapinskih Toplica, zadovoljni, sigurno vratili u Gornju Stubicu. Naš je zavičaj zaista bogat. Mi smo mnogo toga otkrili, a što vam u ovom izvješću nismo iznijeli. Krenite i vi u avanturu upoznavanja vlastitog zavičaja, kako biste vidjeli koliko je poseban, drugačiji, kako biste bili ponosni na njega i još ga više voljeli.

objavio: Anita Razum   datum: 30. 4. 2016.