Gostovanje prof.dr. Vesne Bilić

U utorak 5.4.2016. u našoj je školi gostovala prof.dr. Vesna Bilić, profesorica pedagogije s Učiteljskog fakulteta u Zagrebu. Održala je predavanje za roditelje i učitelje pod naslovom Odgojni problemi u suvremenoj školi.

Spremno se odazvavši pozivu Stručno-razvojnog tima naše škole doktorica Bilić prikazala je, nažalost, pomalo zapostavljenu temu izuzetno zanimljivo, a ujedno potkrijepljeno suvremenim istraživanjima na uzorku učenika hrvatskih škola.

Predavanje je upriličeno kako bi se ujedinila nastojanja učitelja i roditelja u odgoju sretnije, zadovoljnije i u konačnici uspješnije generacije mladih ljudi. Često puta svi mi krenuvši s dobrim namjerama, u neznanju, pogriješimo ili previdimo poteškoću koja može vrlo lako prerasti u ozbiljan problem. Kako bismo to izbjegli, dr. Bilić prikazala je kako sve mogu eskalirati nekontrolirana i ponavljanjuća problematična ponašanja u koja ubrajamo: naglašenu povučenost, nemarnost i neodgovornost, nepoštivanje školskih pravila, laganje, varanje na testovima i neakademsko ponašanje, nasilno ponašanje.

Roditelji i učitelji pozvani su njegovati prosocijalno ponašanje kod učenika kao naglašeni zaštitni čimbenik protiv svih oblika zastranjivanja na razvojnom putu mladih ljudi.

Predavanju se odazvao velik broj roditelja i čitavo Učiteljsko vijeće i većina ih je redom zahvalila na zanimljivom, poticajnom, stručnom i korisnom predavanju te se ovim putem dr. Bilić još jednom najtoplije zahvaljujemo.

U današnje vrijeme kad se svijet u potpunosti mijenja nužno je usvojiti određena znanja kako bismo pravilno reagirali u pojedinim situacijama. Nadamo se da će biti još prilike za roditelje i učitelje za cjeloživotno usavršavanje.

objavio: Ines Krušelj-Vidas   datum: 6. 4. 2016.