Djeca medija u Gornjoj Stubici

U ponedjeljak 8.2.2016. u našoj školi ugostili smo predavačice Elu i Linu članice Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu koje projektom Djeca medija pridonosi medijskom opismenjavanju učenika osnovnoškolske dobi.

Organizirana su dva interaktivna predavanja za učenike 5. i 6. te 7. i 8. razreda. Predavanja pod naslovom Posljedice korištenja medija i njihov utjecaj na mlade bila su pregledna, ali ujedno i prožeta primjerima iz svakodnevnog života te su učenicima zorno prikazane brojne prednosti, ali i opasnosti koje vrebaju putem posebice suvremenih medija kojima su svi učenici svakodnevno izloženi.

Iako su učenici čuli od odraslih kako treba zaštititi svoju privatnost, kako je štetno puno vremena provoditi pred malim ekranima ili kako je lako medijima manipulirati ljudskim stavovima, razmišljanjima pa čak i postupcima, direktni „sudar“ sa svim tim činjenicama doživjeli su slušajući izlaganja studentica Ele i Line koje su iznosile vlastite primjere ili primjere svojih prijatelja koji su označeni kao negativna iskustva korisnika suvremenih medija.

Naravno, nikako ne treba zaboraviti dobre strane koje nam donose suvremeni načini komunikacije. Dapače, trebalo bi se više usmjeriti na korištenje medija onako kako su prvobitno i zamišljeni kao sredstva informiranja, educiranja, ali i zdrave zabave.

Brojne teme koje su nam predavačice naznačile vjerujemo da će biti nadalje prodiskutirane u razredima, a također sudeći po ponekim zabrinutim i zamišljenim pogledima sigurno će i Facebook profili promijeniti statuse iz javnih u privatne.

Za kraj, veliko hvale Eli i Lini te projektu Djeca medija o kojemu možete još više pročitati na www.djecamedija.org ili FB stranici Djeca medija.

objavio: Ines Krušelj-Vidas   datum: 9. 2. 2016.