Advent u Zagrebu

Učenici razredne nastave matične i područnih škola i ove godine, tradicionalno, realizirali su svoju izvanučioničku nastavu u vrijeme Adventa u Zagrebu, 11.12.2015.

Bili smo na projekciji filma Mali princ, po grupama posjetili određene muzeje, te doživjeli advent na zagrebačkim ulicama i trgovima.

Mali princ je svevremenska fantastična bajka Antoinea de Saint-Exupery-ja o suvremenom čovjeku koji je izgubio, pritisnut svojim obavezama, smisao i osjećaj za ono što je u životu bitno, bezvremensko i trajno:ljubav, prijateljstvo, toplo i osjećajno ljudsko srce. Na tim je osnovama izrađen i ovaj film, mada se radnja spušta s asteroida B612 u današnju svakodnevnicu u kojoj smo, iako okruženi mnoštvom ljudi, sve otuđeniji jedni od drugih. Možda se samo bojimo približiti jedni drugima, jer ono što smo uložili u zajedničke trenutke čini nas ranjivima. Izbjegavajući tu ranjivost, nesvjesno postajemo roboti i ostajemo sami. A to je tužno i ružno. Da su učenici shvatili bit animiranog lutkarskog filma svjedoče i sitni biseri u njihovim očima na kraju 3D projekcije filma.                                                                                       " Samo srcem čovjek dobro vidi. Bitno je očima nevidljivo."
  " Vrijeme koje sam uložio u svoju ružu čini tu ružu posebnom."

Nakon projekcije filma u Arena centru uputili smo se u centar grada, gdje smo prema planu, po grupama ostvarili što je bilo planirano. Neki su posjetili Tiflološki muzej, drugi Arheološki muzej, jedna grupa bila je u Muzeju grada Zagreba, dok je jedna grupa upoznavala Gornji grad.

Potom je bilo trenutaka za opuštanje i radost na zaista veličanstveno uređenom gradu u predbožićno vrijeme. A Zagreb je ove godine najljepše uređena metropola Europe sa sadržajima za sve generacije. Naše je učenike posebno privuklo klizalište na Zrinjevcu.

Bilo bi veličanstveno tu ljepotu doživjeti u blještavilu svjetala i okićenih borova, ali mi smo prije mraka, nakon prelijepog i sunčanog kasnojesenskog dana, s mirisom zime, utonuli u gustu zagorsku maglu.

objavio: Anita Razum   datum: 13. 12. 2015.