Završni susret Comenius Sporture timova u Turskoj: Mavikent/Kumluca

Još uvijek pod snažnim dojmovima vratili su se predstavnici hrvatskog Comenius Sporture tima iz Turske. Završni susret trajao je od 16. do 24. svibnja u Mavikentu, pored Kumluce u pokrajini Antalyi.Na sedmom, završnom  sastanku timova sudjelovale su učenice Magdalena Lisak i Marica Rusan te učiteljice Ivanka Lisak i Armina Rod uz koordinatoricu projekta Ines Krušelj-Vidas.

Kako se već tijekom dvije godine, koliko naš projekt traje, usustavio raspored aktivnosti, možemo reći da je i ovaj puta tjedan bio ispunjen međusobnim druženjima, sportskim aktivnostima, upoznavanjem s kulturnim vrijednostima, tradicijom i gastronomijom zemlje domaćina. Zbog svega ponuđenog zaključili smo: vratit ćemo se ponovno u Tursku. Oduševila nas je ljubaznost naših domaćina, prirodne ljepote i odlična, zdrava hrana.

Prvog radnog dana susreta imali smo priliku upoznati školu Mavikent Durali Yazici Ortaokulu, učitelje i đake koji su nasmijanih lica susretali goste. Priredili su nam program dobrodošlice, a u popodnevnim satima održali smo i prezentacije timova na zadane teme. Zadatak je bio  predstaviti vodene sportove  u svakoj zemlji partnera, prikazali paraolimpijske sportove te, naravno, predstavili po jednu tradicijsku igricu.

U utorak smo posjetili najveći turski grad na mediteranskoj obali Antalyu. Razgledali smo Mini city – park skulptura znamenitih građevina iz cijele Turske u umanjenom mjerilu pa je to bila prilika da od vodiča štošta doznamo o svim dijelovima ove zanimljive zemlje na čijem su se području zbivali mnogi važni povijesni događaji. Zatim smo razgledali jedan od najvećih i najvažnijih turskih muzeja: Arheološki muzej u Antalyi koji posjeduje oko 30 000 izložaka.

S poviješću smo se uživo susreli u iznimno kvalitetno očuvanom rimskom kazalištu u Aspendosu. Potkraj ovog zanimljivog dana osvježili smo se u parku prekrasnih vodopada rijeke Düden.

Srijeda je bio u potpunosti sportski dan. Započeli smo trekkingom prema svjetioniku Gelidonya gdje smo razvili zastave svih zemalja sudionika Comenius Sporture projekta i napravili nekoliko nezaboravnih fotografija.

Poslijepodne smo proveli kupajući se na prekrasnoj plaži Adrasan u kojoj je more toliko čisto da možete vidjeti morske konjice.

Nastavili smo spajati vodene sportove i kulturne znamenitosti i u četvrtak kad smo otišli na kružnu turu brodom iz grada Demre.

Razgledali smo ostatke drevnog grada koji je zbog potresa potopljen u 2.st., popeli se na utvrdu likijskog grada Simene, uživali u bistrom i toplom moru.

Popodne smo razgledali crkvu i muzej Svetog Nikole u Demri te ostatke antičkog grčkog grada Myra s teatrom i grobnicama uklesanim u stijeni, pod zaštitom UNESCO-a.

Završni radni dan učenicima je bio ispunjen igrama na školskom igralištu, dok su učitelji na radnom sastanku pripremali završno izvješće o projektu. U pauzi za ručak učitelji su posjetili načelnika lokalne jedinice Kumluca kojeg su upoznali s aktivnostima projekta te mu predstavili svoje zemlje i škole.

Subota je bila još jedan obiteljski dan kojeg su učenici proveli sa svojim domaćinima te su se u tih tjedan dana toliko povezali da je rastanak bio prepun suza.

Ne znamo hoće li biti prilika za još koji susret s našim prijateljima uživo, ali svi smo se složili da ćemo održavati uspostavljene kontakte virtualnim putem.

objavio: Ines Krušelj-Vidas   datum: 28. 5. 2015.