Sudjelovanje na Novigradskom proljeću

Škola stvaralaštva Novigradsko proljeće po 26. put primila je darovite učenike osnovnih i srednjih škola iz cijele Hrvatske, učenike koji žele učiti, maštati i stvarati na nekom od jezično-umjetničkih područja koje Škola stvaralaštva nudi. Ove godine iz naše su škole sudjelovale učenica Magdalena Lisak (8. b) te Nikolina Fruk, učiteljica hrvatskoga jezika.

Škola stvaralaštva ima dugačku tradiciju koja je započela u Novalji prije 40, a nastavila se u Novigradu prije 26 godina. Riječ je o jedinstvenoj školi u nas koja okuplja darovite učenike u dvadesetak različitih stvaralačkih radionica vezanih uz riječ, zvuk, sliku i pokret. Ove je godine proljeće u Novigradu trajalo od 18. do 25. travnja. To je tjedan u kojem se neprekidno isprepliću mašta, ideje, kreativnost, aktivnost i sloboda stvaranja.

I ove je godine zadana tema koja je bila zajednička za sve radionice, a to je bila LAĐA. Rad u radionicama svaki je dan trajao od 9 do 19, sa stankom za ručak i odmor od 13 do 16 sati. Svaku su se večer od 20.30 prikazivali večernji programi u kojima su polaznici pojedinih radionica predstavljali svoje talente. Tako su polaznici imali prilike sudjelovati u plesnoj večeri, talent spektaklu, Noći knjige, prezentaciji stvaranja raku keramike, glazbeno-poetskoj večeri te na završnim prezentacijama i izložbama pojedinih radionica.

Naša Magdalena u Novigradu je već drugi put sudjelovala na Scenskoj radionici. Sve naučeno rado dijeli i pokazuje u školskoj dramskoj skupini, a zaljubljenost u Novigrad je tolika da već sad nestrpljivo čeka iduću godinu i ponovni odlazak. I sama kaže: „Za mene je Novigrad jedno nezaboravno iskustvo. Upoznavanje novih  prijatelja, interesantne dramske vježbe, spontano stvaranje predstave, neprekidna aktivnost, pokreti... Uz puno rada dolazi i odlična zabava. Jako sam zavoljela Novigradsko proljeće i uvijek ću pamtiti taj tjedan kao najljepši tjedan u svojem životu.“

Za razliku od Magdalene, učiteljica Nikolina u Novigradu je bila prvi put, a sudjelovala je kao hospitant na Radionici slikovnice. „I ja sam Novigradskim proljećem jednostavno oduševljena. Uoči odlaska nisam znala što me tamo čeka tako da sam u Novigrad doputovala sa strepnjom i uzbuđenjem, a vratila se kući sa željom da se čim prije u Novigrad vratim. Oduševljena sam djecom koja su bila nevjerojatno kreativna, nadarena, znatiželjna, otvorena i slobodna u svom izražavanju te umjetničkom izričaju. Oduševljena sam njihovom željom za radom. Marljivi su kao mravi, rade cijeli dan u svojim radionicama, ali jedva čekaju iduće jutro da se ponovno vrate i nastave raditi. Oduševljena sam voditeljima radionica koji su svojom toplinom i neiscrpnom energijom iz svakog djeteta izvlačili ono najbolje što u sebi drže. Atmosfera koja tjedan dana vlada u Novigradu zaista budi svaki atom inspiracije i kreativnosti u svim svojim sudionicima.“

Čini se da se nitko iz Novigrada ne vraća razočaran, već ispunjen samo pozitivnim iskustvima, korisnim spoznajama i novim poznanstvima. Savjet je svih onih koji su u Školi stvaralaštva sudjelovali: idite na Novigradsko proljeće čim prije možete te pokažite i usavršite svoje talente!

objavio: NIKOLINA FRUK   datum: 7. 5. 2015.