Naši đaci na obilježavanju Međunarodnog dana dječje knjige u Zagrebu

Projekt poticanja čitanja Čitamo zajedno, čitamo naglas zaboravljene knjige koji u našoj školi knjižničarka provodi već petu godinu, dobio je svoj nastavak. S rezultatima nastalim nakon čitanja knjige Mate Lovraka Francek Drugi Hrabri u četvrtim razredima učenici Dora Jakšić i Petar Pavalić vođeni svojim učiteljicama Mirjanom Borošak i Arminom Rod otišli su u četvrtak 2. travnja na završnicu projekta na zagrebački Zrinjevac.

Hrvatska udruga školskih knjižničara organizirala je događaj pod nazivom Knjižna booka (čitaj: buka) kojim je bučno obilježila 2. travnja – Međunarodni dan dječje knjige. Učenici triju zagrebačkih i trinaest škola iz još osam županija pokazali su što su čitali u okviru projekta Čitamo zajedno, čitamo naglas zaboravljene knjige te kako su pročitano doživjeli. Đaci su sa svojim učiteljicama i knjižničarkama s polica knjižnica izvukli mnoge nepravedno zaboravljene knjige koje raspiruju maštu modernih generacija, iako su nastale još davno.

S programom na pozornici izmjenjivale su se igre pod nazivom Knjiga – prva liga, te tako predstavljen model za nacionalno natjecanje u poznavanju sadržaja iz Hrvatskoga jezika i književnosti. Igre istovremeno zahtijevaju znanje, spretnost, suradnju i njegovanje zajedničkih napora da bi se došlo do cilja. Program je Hrvatska udruga školskih knjižničara organizirala pod pokroviteljstvom Grada Zagreba u suradnji s nakladničkim partnerom Školskom knjigom. Projekt su podržali i nakladnici Alfa, Mozaik knjiga, Semafora, kao i Hrvatsko društvo književnika za djecu i mlade.

Zahvaljujući tome učenici su uživo upoznali dječje pisce: Mladena Kušeca, Nadu Mihaljević i Silviju Šesto. No, ovog puta nisu oni postavljali pitanja nego je Mladen Kušec „izrešetao“ našu Doru i Petra. Sigurno ćemo ih čuti u radio emisiji Bijela vrana.

objavio: Ines Krušelj-Vidas   datum: 7. 4. 2015.