Niži razredi na školskom izletu u Zagrebu

I ove godine, već tradicionalno, učenice i učenici nižih razreda matične i svih područnih škola realizirali su školski izlet u Zagreb, planiran Školskim kurikulom kao i Godišnjim planom i programom, 4.12.2014.

Naša je misao vodilja da uz svaku kazališnu predstavu koju odaberemo i pogledamo, ove godine kazališnu predstavu Družba Pere Kvržice u kazalištu Žar ptica, upoznamo i pokoji kutak Zagreba i neki muzej.

Tako je odabrani muzej bio Lovački muzej koji je bio novootkriveno ugodno iznenađenje za sve nas, posebice učenice i učenike. Osim što su nas oduševili eksponati prepariranih životinja, lovački uspjesi, jaja naših ptica različitih veličina, pozorno smo i s interesom promatrali edukativni  film o životinjama u našim šumama, na poljima, u potocima. Mnoge vrste poznajemo, a za mnoge smo čuli ili o njima čitali. Naučili smo i o lovačkoj brizi za sve životinje, od hranjenja do pomaganja u elementarnim nepogodama.

Zagreb u doba adventa je poseban doživljaj... I grad diše u iščekivanju. Iako je bilo prohladno, prošetali smo dijelom sajma, obradovali se maketi grada i zainteresirani pronašli mjesta koja poznajemo. Primjetili smo i puno svjetlećih ukrasa koji su čekali mrak da zasjaju u punoj raskoši i sjaju. Djeco, povedite roditelje pa zajedno doživite i taj trenutak koji našu metropolu izjednačava sa svim metropolama svijeta!

I onda Trg bana Jelačića, Manduševac koji je pretvoren u veliki adventski vijenac sa četiri svijeće, pokoja lipa u vodi za želljicu ili želju čak. Doživjeli smo živost, posebnost i domaći ugođaj tržnice Dolac gdje smo prepoznati kao Zagorci. Trenutak smirenja,ali i divljenja i veličanstvenosti bio je naš kratki boravak  u Katedrali.

Družba Pere Kvržice obrada je književnog djela Mate Lovraka koja je neizostavna u našoj školskoj lektiri u 4. razredu. Mnogi su gledali već i film. No, kazališna obrada na daskama koje život znače nešto je sasvim novo, drugačije. Osnovna ideja književnog djela zajedništvo među ljudima donesena je na suvremeni način, a uz puno veselja, pokreta, mimike, grimasa mogla se iščitati i aktualna problematika našeg suvremenog društva. Ova je predstava poticaj da se književno djelo pročita.

Vjerujem da ćete fotografije s izleta pronaći na vašim razredni stranicama....a mi se već veselimo novom izletu, novim predstavama......

objavio: Anita Razum   datum: 5. 12. 2014.