Kićenje bora u školi

Udruga seljaka Općine Gornja Stubica 12. prosinca 2023. godine je u Osnovnoj školi Matije Gupca Gornja Stubica upriličila običaj kićenja bora i to tradicijskim nakitom. Ideju za ovaj vrijedan događaj dala je gđa Đurđica Labaš, predsjednica Udruge seljaka Gornja Stubica. Upravo je obitelj Labaš školi donirala bor za kićenje, a uz članove udruge i sve okupljene, okitili su ga učenici škole.

-To je jedna od aktivnosti koje Udruga provodi i čime se bavi. Dosad smo to uvijek upriličili u društvenom domu u Modrovcu, a ove godine željeli smo to napraviti u školi. Provodile su se radionice u kojima su sudjelovali članovi i članice Udruge, a kojima su se priključili osnovnoškolci. Na radionicama smo izradili nakit za bor od perušine i krep papira, kojim smo okitili bor. Još jedna vrijednost svega ovoga je da smo to znanje i tradiciju prenijeli na mlade, na djecu koja su se okupila u velikom broju i jako brzo savladala tehniku ​​– istaknula je Đurđica Labaš, zahvalivši svima koji su sudjelovali u radionicama i ovom događanju, a posebno majstorici izrade tradicijskog nakita Dubravki Perešin, koja je zajedno sa Stjepanom Labašom izradila i ukrasila jaslice.
Dobrodošlicu okupljenima na ovo malo događanje s velikom vrijednošću poželjela je ravnateljica škole Sanja Knezić. Inicijativu je pohvalio i načelnik Gornje Stubice Jasmin Krizmanić, istaknuvši koliko je važno da se udruge trude očuvati stare običaje našega kraja i prenositi tu tradiciju na mlađe generacije.

objavio: Sanja Knezić   datum: 2. 1. 2024.