O ZADRUZI

Predsjednica zadruge, ravnateljica Sanja Knezić, prof.

049 501-017

sanja.knezic1@skole.hr

Voditeljica zadruge, Željka Franjković, učiteljica Hrvatskog jezika

Priloženi dokumenti:
ZADRUGA.pptx

POVIJEST ZADRUGE

UČENIČKA ZADRUGA OSNOVNE ŠKOLE MATIJE GUPCA GORNJA STUBICA

Učenička zadruga Matije Gupca Osnovne škole Matije Gupca u Gornjoj Stubici utemeljena je je 14. siječnja 1987. godine. Zadruga je imala foto-kino sekciju, povrtlare, voćare i svoju trgovinu s imenom »Štacun«. Između ostaloga trgovina je udžbenicima i svim ostalim potrepštinama snabdijevala više od 600 učenika.

Zadruga prestaje s radom 1990. godine odlaskom voditelja i osnivača zadruge nastavnika kemije i biologije Željka Popovića. Naravno da je voćnjak na različite načine održavan sve do ponovnog aktiviranja zadruge.

Učenička je zadruga obnovljena odlukom Školskog odbora 09. veljače 2002. godine, a obnoviteljska skupština održana je 26. veljače 2003. Voditelj Zadruge isprva je bio ravnatelj Škole Željko Popović, nastavnik biologije i kemije, od škol. god. 2004./2005. Branko Barić, profesor biologije, a od svibnja 2009. godine Natalija Ciglenečki, učiteljica razredne nastave. Od šk. godine 2011./2012. voditeljica je Nataša Mirt, učiteljica razredne nastave.

Učenička zadruga danas ima 151 zadrugara - učenika osnovne škole, 10 voditelja i 10 sekcija:

• voćarsku (voditelj:Štefanija Boletek-Mihaljevski, učiteljica kemije),
  • etnografsku (voditeljica: Armina Rod, učiteljica RN),
  • fotografsku sekciju (voditelj: Marko Mihaljinec, učitelj tehničke kulture),
  • likovnu sekciju (voditeljica: Božena Lacković, učiteljica RN i likovne kulture),
  • sekcija Titrica (voditeljice: Magdalena Bajs, učiteljica RN),
  • vezilje (voditeljica: Snježana Glogač, učiteljica RN),
  • sekciju Klinček (voditeljice: Natalija Ciglenečki i Draženka Kušan, učiteljice RN)
  • cvjećarska sekcija (voditeljica: Željka Franjković, učiteljica RN)
  • lutkarska sekcija Obločeki (voditeljica: Magda Sinković, učiteljica RN)

Predsjednica UZ Matija Gubec je ravnateljica Sanja Knezić,prof., tajnica Zadruge je učiteljica razredne nastave Bernarda Razum, a vanjski suradnik je domar, Jadranko Kosec.

Trenutno Zadruga raspolaže s 6.500 m2 zemljišta na kojem je zasađeno 330 stabala jabuka.

Zadruga ima svoj alat i strojeve potrebne za obradu tla i zaštitu voća.

NAŠE SEKCIJE - VODITELJI I MALI ZADRUGARI

VOĆARSKA SEKCIJA

intenzivno se bavi proizvodnjom čipsa od jabuke, prodaje jabuke i  proizvode jabučni ocat

voćnjak se prostire na 6.500 m2 gdje je posađeno 330 voćaka

TITRICA - sekcija PŠ Dubovec

članovi sekcije prikupljaju bilje za čaj: bazgu, kamilicu, mentu, orah, koprivu, lipu, ružmarin, bagrem, ružine latice, neven i šipak

bilje suše i pakiraju u prostorijama škole

čaj je specijalitet škole i odlikuje se jedinstvenom aromom

KLINČEK - sekcija PŠ Hum Stubički

bavi se proizvodnjom kompota od krušaka i jabuka, meda od maslačka, džema od bazge te njegovanjem tradicijskog cvjetnjaka

likovni ogranak izrađuje ambalažu za kompot, med i džem

ETNOGRAFSKA SEKCIJA

bavi se sakupljanjem pučkih meteoroloških izreka, starinskih predmeta, starih recepata, pučkih vjerovanja ljudi stubičkog kraja, dječjih igara, igračaka, pjesama i plesova

cilj joj je istraživanje i očuvanje običaja stubičkog kraja

FOTO SEKCIJA

bavi se fotografiranjem školskih odjela te prodajom fotografija zainteresiranim učenicima, također prati sva događanja vezana uz školu i oko nje

LIKOVNA SEKCIJA

estetski uređuje školu

izrađuje etikete i ambalažu za proizvode ostalih sekcija.