RASTIMO u učenju i poučavanju – šesta mobilnost u Irskoj

U cilju unapređenja rada s učenicima i stjecanja novih iskustava, knjižničarka naše škole boravila je od 22.rujna do 8. listopada 2019. u irskom gradu Ennis te promatrala rad kolega u nastavi.

Navedena aktivnost praćenja rada kolega ili job shadowing provedena je u okviru projekta RASTIMO u učenju i poučavanju prvi je korak u planiranju programa kojim bi se podizale čitateljske kompetencije učenika naše škole. U toj prvoj fazi knjižničarka je prikupljala znanja opažajući primjere dobre prakse koji se provode u irskim školama, konkretno u Holy Family Junior School u gradu Ennis u pokrajini Clare.

Domaćin Holy Family Junior School ove školske godine ima 150 učenika i 19 zaposlenih te tri obrazovne grupe sa po 2 odjeljenja - Junior infants,  Senior infants i First class te 3 posebna razreda za gluhu djecu, djecu s komunikacijskim poteškoćama te autističnu djecu. Učenici su stari od 4 do 7 godina. U školi se osjeća ugodna i za djecu poticajna atmosfera koji su zajedničkim trudom izgradili svi djelatnici škole posebno ohrabrujući pozitivno ponašanje djece i intenzivno radeći s roditeljima.

Knjižničarka je posebnu pažnju posvetila programima za poticanje čitanja i razvijanje čitateljskih kompetencija koji se, naravno, ne mogu doslovno prekopirati u naš obrazovni sustav, ali mogu poslužiti kao dobra inspiracija za osmišljavanje vlastitog programa pa je i njihov razvoj i  implementacija predviđena u drugom polugodištu ove školske godine. To su programi: Guided Reading, Reading Recovery i Literacy Lift Off.

Sljedeća faza je prenošenje iskustava i predstavljanje navedenih programa kolegama s kojima će se dalje raditi na planiranju pilot-programa kojim bi se interveniralo na planu podizanja čitateljskih sposobnosti učenika naše škole. Pilot-program će se ove školske godine testirati u radu s jednom grupom učenika te doraditi za implementaciju sljedeće školske godine s većim brojem učenika. Konačni cilj cijele ove aktivnosti je unapređenje rada naše škole u području „podrška i dobrobit učenika“.

Boravak u Irskoj bilo je nezaboravno stručno, ali i kulturološko iskustvo. Prirodne i kulturne ljepote ovog „zelenog otoka“ u kombinaciji sa srdačnim i toplim ljudima ostavile su dubok trag te takvo iskustvo knjižničarka svima preporuča.

objavio: Ines Krušelj-Vidas   datum: 18. 11. 2019.