2019-04-15 17:18:00

RASTIMO u učenju i poučavanju - druga mobilnost u Grčkoj

U razdoblju od 1. do 5. travnja 2019. godine održana je druga međunarodna konferencija Erasmus+ programa Reception projekta, što je ujedno i druga mobilnost unutar projekta RASTIMO u učenju i poučavanju, u grčkom gradu Thessaloniki.

Tema konferencije je bila Facilitating Preschool children´s transition to formal schooling (Olakšavanje prijelaza djece predškolske dobi u osnovnoškolsko obrazovanje).

Ravnateljica naše škole Sanja Knezić, knjižničarka Ines Krušelj-Vidas i učiteljica razredne nastave Željka Franjković sudjelovale su na petodnevnoj konferenciji Erasmus+ programa u grčkom gradu Thessaloniki, od 1. do 5. travnja 2019. godine. Konferenciji je prisustvovalo 49 sudionika Reception projekta iz Irske, Islanda, Norveške, Danske, Grčke i Hrvatske te dvjestotinjak ravnatelja vrtića i osnovnih škola iz Thessalonikija.

Prvog dana, nakon svečanog otvorenja, dobrodošlice domaćina konferencije i kratkog predstavljanja Reception projekta, na redu su bila predavanja o grčkom obrazovnom sustavu te prikaz povezanosti predškolskog i osnovnoškolskog sustava.

Za sve sudionike je bilo vrlo zanimljivo predstavljanje studija slučaja svih šest zemalja partnera Reception projekta, koje je otvorila knjižničarka Ines Krušelj-Vidas te prisutne upoznala, kroz prezentaciju i video uradak, s našim istraživanjem kojim smo ispitivali govorno-jezične sposobnosti predškolaca.

    

Rani večernji sati su bili rezervirani za Marketplace gdje su se mogli vidjeti tradicionalni proizvodi i okusiti razni specijaliteti svih zemalja sudionika.

                 

               

 

Drugi dan je započeo predavanjem psihologinje i geštalt psihoterapeutkinje Marogloue Fotini „Biti prisutan u obrazovanju: Aktivnosti vezane uz prijelaz djece iz predškolskog u školski sustav“ te nastavio s predavanjem norveškog profesora Daga Skrama „Od dječjeg vrtića do škole: holistički pogled na razvoj djece i odnos između igre i učenja“. Profesorice s Aristotelovog sveučilišta u Thessalonikiju, Evangelia Tressou i Soula Mitakidou, prisutnima su predstavile umjetnost kao sredstvo poticanja i razvoja pismenosti, a dr. Kathleen Horgan s irskog Edukacijskog centra Clare je predstavila Aistear: Okvir usklađenosti između ranih godina i ranog osnovnog obrazovanja u Irskoj.

              

Trećeg dana smo posjetili The school of nature and colors – privatni vrtić te jednu eksperimentalnu osnovnu školu koja je uvela nastavu pojedinih nastavnih predmeta na engleskom jeziku.

       

Četvrtak je bio rezerviran za posjet arheološkom parku Dion, razgled muzeja i vođenu pješačku turu predivnom planinom Olimp.

 

Posljednjeg dana konferencije, u prijepodnevnim satima, smo sudjelovali na predavanju i radionici u EduACT centru na temu STEAM područja i robotike u prijelazu iz predškolskog u školski sustav, nakon čega je slijedio povratak u Hrvatsku.

   


Osnovna škola Matije Gupca Gornja Stubica