Tangram - 'sedam pločica mudrosti'

Provedite zabavno i korisno vrijeme s vašim djetetom u kojem ćete poticati razvoj različitih sposobnosti djeteta kroz igru. Kako? Zabavite se matematičko-didaktičkom igrom tangramom!

Tangram potiče razvoj vizuo-spacijalnih i kombinatornih sposobnosti, vizuo-figurativnog mišljenja, sposobnosti igranja po pravilima i slijeđenja uputa, pažnje, mašte i predmatematičkih vještina (razumijevanje boje, veličine i oblika).

Tangram je jedna od najpoznatijih i najstarijih poznatih slagalica, više od 3 000 godina. Na kineskom jeziku znači "sedam pločica mudrosti".

Prema jednoj od legendi, sluga jednog kineskog cara razbio je vrijednu keramičku pločicu. U strahu i panici, pokušavao je sastaviti razbijene dijelove u kvadratni oblik, ali mu nije polazilo za rukom. Umjesto toga, složio je razne figure životinja, ljudi i stvari.

Tangram se sastoji od sedam standardnih dijelova (geometrijskih oblika) koji složeni čine kvadrat: 2 mala trokuta, jedan srednji trokut, 2 velika trokuta , jedan paralelogram i jedan kvadrat. Od ovih dijelova se slažu različiti oblici, najčešće životinje i ljudi, ali mogu se složiti i predmeti, slova, brojevi.

Igranjem ove igre potiče se razvoj logičkog razmišljanja, kombiniranja, kreativnosti i mašte, razumijevanja veličine, oblika i boja, pažnje, sposobnosti slijeđenja uputa i poštivanja pravila, vizualno-figurativnog mišljenja i vizuo-spacijalnih sposobnosti.

Ukoliko nemate figure, tangram možete izraditi i sami kod kuće tako da isprintate predložak i izrežete osnovne dijelove. Kako biste mu povećali trajnost, zalijepite ga na deblji karton, a možete ga izraditi i od različitih drugih materijala (drva, glinamola, plastelina, magnetnih traka, stiropora…). Dajte mašti na volju i potaknite svoju i djetetovu kreativnost u izradi, mogućnosti su razne.

Osnovna pravila za slaganje su:

1. Uvijek se mora upotrijebiti svih sedam dijelova.
  2. Dijelovi se postavljaju jedan do drugog i ne smiju se preklapati.
  3. Dijelovi se, po potrebi, mogu preokrenuti na drugu stranu.

Za početak, pokažite djetetu kvadrat složen od svih dijelova, a zatim ga zatražite da ga ono ponovo složi. Prvo neka pokuša bez gledanja u crtež, ali ako ne uspijeva, možete mu dati da gleda u uzorak.

Ovdje možete vidjeti oblike koje su složili učenici i učenice naše grupe Male mudrice.

Bonus ideje:

Kod izrade tangrama, možete odmah isprintati predložak u boji ili pustiti dijete da samo oboji dijelove tangrama (Tangram predložak) ili neka dijete oboji likove prema predlošku u boji, koristeći iste boje. Ukoliko je dijete dovoljno staro, neka samo izreže likove pri čemu će uvježbavati finu motoriku.

Nakon što se uvježbalo u slaganju ove slagalice, možete uvesti nove elemente kako bi igra bila zabavnija: uvođenje štoperice i natjecanje tko će prije složiti sliku u zadanom vremenu, gledanje zrcalnog odraza napravljenog lika u ogledalu, slaganje slike po želji i pogađanje što je to itd.

Igru možete isprobati i online klikom na link: https://mathigon.org/tangram

Priloženi dokumenti:
Tangram_predlozak.pdf (58.55 KB)
Tangram_predlozak_u_boji.pdf (56.60 KB)

objavio: Martina Goluban   datum: 28. 12. 2020.