Obilježavanje Međunarodnog dana pismenosti

MEĐUNARODNI DAN PISMENOSTI

obilježava se 8. rujna, a utemeljio ga je UNESCO još 1967. godine s ciljem promoviranja važnosti pismenosti.

PISMENOST U DIGITALNOM SVIJETU (Literacy in a digital world) tema je ovogodišnjeg Međunarodnog dana pismenosti.

U našoj školi tog ćemo dana u vrijeme školskih odmora podijeliti materijale za čitanje. Svima nam trebaju zanimljivi tekstovi na kojima bismo uvježbavali našu osnovnu vještinu čitanja i tako se pripremili za digitalnu nadogradnju. Ukoliko nije savladana osnovna vještina čitanja, sve druge nadogradnje koje se nude u digitalnom svijetu ostat će nam nedostupne. Zato: pronađite svaki dan barem 15 minuta kako biste poboljšali svoje čitalačke vještine i pripremili se za uspješniju vlastitu budućnost!

Rekordnom brzinom, digitalne tehnologije iz temelja mijenjaju način na koji ljudi žive, rade, uče i druže se posvuda. One daju nove mogućnosti ljudima da poboljšaju sva područja svog života uključujući i pristup informacijama, znanju, upravljanju, povezivanju, društvenim servisima, industrijskoj proizvodnji i načinu rada. Pa ipak, oni koji nemaju pristup digitalnim tehnologijama kao i znanja, vještine i kompetencije koje su potrebne da bi se njima služili, mogu postati marginalizirani u rastuće digitaliziranim društvima. Pismenost je jedna temeljna vještina.

Baš kao što se znanje, vještine i kompetencije u digitalnom svijetu razvijaju tako se razvija i značenje sintagme „biti pismen“.

Ovogodišnji Dan pismenosti osvjetljava izazove i mogućnosti u promociji pismenosti u digitalnom svijetu, svijetu u kojem, usprkos napretku, još uvijek 750 milijuna odraslih i 264 milijuna djece koja ne polaze školu ne posjeduju osnovne vještine pismenosti.

objavio: Ines Krušelj-Vidas   datum: 7. 9. 2017.

« Prosinac 2017 »