Učenici petih razreda u Ogulinu

Svanulo je sunčano jutro tog petka, 26. svibnja 2017., kada su učenici petih razreda krenuli na svoj izlet. Odredište im je bio grad uz čije se prirodne i kulturne znamenitosti vežu mnoge maštovite priče i legende, grad nad kojim dominira moćna planina Klek, grad koji se naziva i „zavičaj bajki“.

Riječ je, naravno, o gradu Ogulinu koji svojim ljepotama i kulturno-povijesnim nasljeđem predstavlja jedno od najzanimljivijih mjesta Karlovačke županije.

Stigavši u Ogulin, pogledali smo ponor rijeke Dobre koji se naziva i Đulin ponor. Ime je dobio po djevojci Đuli, koja se prema legendi, zbog nesretne ljubavi, bacila u ponor.

Glavna je gradska znamenitost Frankopanski kaštel unutar kojeg se nalazi Zavičajni muzej. Razgledali smo muzej u kojemu se nalazi soba posvećena svim poginulim i umrlim braniteljima toga kraja, etnografska zbirka, kao i zbirka starog oružja te planinarsko-alpinistička zbirka.

U muzeju se nalazi i spomen soba posvećena najpoznatijoj dječjoj spisateljici, rođenoj u Ogulinu, Ivani Brlić-Mažuranić. Učenici su se posebno razveselili kostimiranom liku u ulozi slavne spisateljice koja ih je dočekala u muzeju te im ispričala pojedinosti iz svog života.

Nedaleko od Muzeja i Đulina ponora nalazi se glavno gradsko okupljalište – Park kralja Tomislava. Prolazeći njime, stigli smo do barokne crkve Uzvišenja sv. Križa.

Ogulin ima i svoje vrelo, a to je Cesarovac. Prema legendi iz njega teče vilinska voda. Djevojčice i dječaci nisu oklijevali kušajući vodu jer legenda kaže da će svaka žena koja popije vode s Cesarovca postati lijepa, dobra i zauvijek mlada. Ako pak muškarac popije vodu s Cesarovca, oženit će se Ogulinkom.

Nakon zanimljivosti koje smo čuli o gradu Ogulinu, uputili smo se do obližnjeg jezera Sabljaci.Nekoliko učenika, u vrlo kratkom roku, pripremilo je vrlo zanimljivu predstavu. Odglumili su poznato djelo ogulinske spisateljice I. Brlić-Mažuranić, Jagora. Zabava je nastavljena uz polaganje vozačkih dozvola za letenje na metli. Trenutke razbibrige proveli smo na zelenim površinama uz jezero. Uživali smo u predivnoj prirodi i svježem zraku.

U  poslijepodnevnim satima, zadovoljni i veseli, vratili smo se u našu Stubicu.

objavio: Marija Lisak   datum: 29. 5. 2017.

« Kolovoz 2017 »